Ulica generała Augusta Emila Fieldorfa-„Nila” w Żyrardowie nie wróci do nazwy Jedności Robotniczej, mimo że taką uchwałę podjęła 28 października Rada Miasta głosami m.in. przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej – powiadomiła TVP Info.
Jest jeszcze druga dobra wiadomość z Żyrardowa: będzie tam prowadzona akcja edukacyjna o życiu i dokonaniach gen. „Nila”. To rezultat rozmów z samorządowcami zakończonych ich owocnym spotkaniem z dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jackiem Pawłowiczem.
Zawarte w Żyrardowie porozumienie zakłada, że w mieście i okolicznych gminach prowadzona będzie akcja edukacyjna o Auguście Emilu Fieldorfie: rozdawane będą między innymi broszury z życiorysem generała. Na ten temat prowadzone będą również dodatkowe lekcje w miejscowych szkołach. W akcję o nazwie #OcalićBohaterów włączył się między innymi Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości wziął udział, razem z posłem Jackiem Ozdobą, w konferencji prasowej na ten temat”
– czytamy na stronie internetowej TVP Info.
Oby podobne opamiętanie przyszło na radnych Białegostoku, którzy zmienili ul. majora Zygmunta Szendzielarza-„Łupaszki” na Podlaską. Niewykluczone, że ową zmianę zakwestionuje wojewoda podlaski, którego urzędnicy właśnie analizują wniosek skierowany do niego w tej sprawie przez tamtejszych działaczy Konfederacji Wolność i Niepodległość. Podlaska struktura Prawa i Sprawiedliwości chce natomiast, żeby tej ulicy patronował 10. Pułk Ułanów Litewskich, który od 1920 roku stacjonował w Białymstoku. Nie potrafią jednak odpowiedzieć czy powinna być w tym mieście także ulica „Łupaszki”.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju