Ostrożnie z symbolami

Zastępca Naczelnego1

Jerzy Bukowski

Nie podoba mi się logo tegorocznego Marszu Niepodległości, na którym widnieje zaciśnięta pięść opleciona różańcem.

Używanie symboliki religijnej w wydarzeniach o patriotycznym charakterze nie jest niczym nagannym, ale każdorazowo wymaga dokładnego rozeznania. Trzeba bowiem uwzględnić wrażliwość ludzi wierzących, dla których pewne skojarzenia mogą być negatywne. Lepiej więc zrezygnować z czegoś, co od razu wywołuje wiele kontrowersji, aniżeli narażać się na zarzut instrumentalnego wykorzystywania pewnych symboli, znaków, przedmiotów.

Gdyby różaniec oplatał polską flagę lub zawisł na szyi orła, takie logo zapewne nie wzbudziłoby protestów, chociaż trudno wykluczyć, że ktoś mógłby to z kolei uznać za profanację zapisanych w Konstytucji RP symboli naszego państwa, których nie wolno przerabiać, uzupełniać, ani w inny sposób zmieniać, nawet jeżeli czyni się to ze szlachetnych pobudek.

W tej delikatnej materii należy być nader ostrożnym i powściągliwym.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

  1. Jarpako
    | ID: 862d9197 | #1

    Panie Jerzy! Dlaczego ktoś musi się komuś tłumaczyć z wymyślonego logo. Niech Pan spojrzy na własne zdjęcie Polski Krzyż Zasługi może komuś skojarzyć się z krzyżem niemieckim SS i co zdejmie go Pan?
    Nie popadajmy w chorobliwą czyjąś wyobraźnię i róbmy swoje. Mnie się logo Marszu Niepodległości bardzo podoba i co? Może za to do więzienia będą sadzać?

Komentarze są zamknięte