Wiele osób wykupuje wakacje z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, korzystając z tzw. ofert first minute. Życie potrafi jednak zaskakiwać nieoczekiwanymi zdarzeniami, które skutkuje koniecznością rezygnacji z zaplanowanego urlopu. Czy w takiej sytuacji można domagać się od biura podróży zwrotu kosztów? Jeśli nie, czy da się odzyskać wpłaconą kwotę? Sprawdzamy.
W przypadku wpłaty zadatku na wakacyjny wyjazd z agencją turystyczną, nie odzyskasz go w momencie rezygnacji z wyjazdu. Niekiedy dotyczy to również pełnych opłaconych kosztów. Aby tego uniknąć, można wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.
Na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to polisa, w ramach której towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do zwrotu poniesionych wydatków w momencie odwołania wyjazdu. Dzięki temu osoba ubezpieczona ma szansę odzyskać wpłacone środki – nawet do 100% wartości wycieczki.
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży można wykupić właściwie w dowolnym momencie od dokonania zakupu czy rezerwacji. Często ubezpieczyciele stawiają jeden warunek – do wyjazdu lub rozpoczęcia świadczenia musi pozostać więcej niż 30 dni.
Co obejmuje taka polisa?
Tutaj trudno jednoznacznie określić, ponieważ jej zakres może być ustalony indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Często jednak polisa uwzględnia ona:
- rezygnację z podróży przed jej rozpoczęciem,
- rezygnację z wycieczki w trakcie jej trwania,
- anulowanie biletów na podróży – nie tylko lotniczych, ale również kolejowych, autokarowych czy promowych,
- rezygnację z noclegów.
Polisa może obejmować wszystkie wyżej wymienione elementy lub tylko wybrane – wszystko zależy od zapisów w umowie i ogólnych warunków ubezpieczenia.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
Wybór ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży nie jest łatwy. W podjęciu decyzji mogą jednak pomóc narzędzia podobne do tych obowiązujących przy kalkulacji składki OC, np. kalkulatorubezpieczen.net.pl.
Polisa tego rodzaju musi spełniać oczekiwania ubezpieczającego, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na:
- zakres ochrony,
- sumę ubezpieczenia,
- wyłączenia odpowiedzialności.
Cena nie jest nadrzędnym wyznacznikiem, ponieważ od wyżej wymienionych elementów zależy wysokość składki. Istotną rolę odgrywa również to, czy jest to ubezpieczenie wykupywane oddzielnie czy np. jako rozszerzenie standardowej polisy turystycznej.