Rząd Ukrainy zwolnił ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Wiatrowycza uważanego za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej, a w Polsce uznawanego za apologetę działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Ukraińskiej Powstańczej Armii – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Wiatrowycz napisał na Facebooku, że od 2014 roku zdołał zrealizować większość postawionych sobie celów:
Uzyskałem od premiera Ołeksija Honczaruka zapewnienie, że nie zważając na zmianę na stanowisku prezesa, Instytut zachowa status organu władzy oraz instrumentu polityki pamięci narodowej, a format i kierunki jego pracy będą kontynuowane.”
Były prezes ukraińskiego IPN był często krytykowany w Polsce za konsekwentne podtrzymywanie tezy, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi, a nie ludobójstwem realizowanym przez OUN-UPA.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju