Polsko-amerykańska współpraca poszukiwawcza

Zastępca Naczelnego

Fot. za DPAA

Instytut Pamięci Narodowej podpisał umowę z agencją Departamentu Obrony USA (DPAA), która poszukuje żołnierzy zaginionych podczas wojen i konfliktów zbrojnych – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Umożliwi to wspólne poszukiwania ofiar działań militarnych oraz wymianę wiedzy i doświadczeń w tej materii.

Defense Prisoner of War/Missing in Action Accounting Agency prowadzi działania o unikatowym charakterze. Amerykanie od wielu lat doskonale, wręcz wzorcowo, pokazują jak państwo potrafi zadbać o swoich bohaterów, jak odnajduje ich szczątki szukając ich po całym świecie i identyfikując bez względu na to ile lat upłynęło od chwili śmierci żołnierzy. To porozumienie stanowi rodzaj potwierdzenia, że to, co robimy w Polsce, wzorując się na najlepszych, może stanowić podstawę do współpracy, która wcześniej nie funkcjonowała. Jesteśmy dumni z tego, że IPN został wybrany jako ta instytucja, która będzie współpracować z amerykańską agencją”

– powiedział PAP wiceprezes Instytutu oraz dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji doktor habilitowany Krzysztof Szwagrzyk.

Przedstawiciele Biura gościli niedawno w kwaterze głównej DPAA, gdzie mogli zapoznać się ze specyfiką działalności tej agencji w zakresie poszukiwań żołnierzy amerykańskich, prowadzonych prac archeologicznych oraz metodologii badań identyfikacyjnych.

IPN już od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni totalitaryzmów. Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza-<Łupaszki> oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego-<Zapory>, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku Szwagrzyk wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny-<Inki> oraz Feliksa Selmanowicza-<Zagończyka>. Od kilku lat IPN prowadzi także prace poza granicami kraju, m.in. na Litwie i na Białorusi, a także w Niemczech”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte