Czy Zandberg zlikwiduje I klasę w polskich pociągach?

Zastępca Naczelnego

Fot. za TT

Ten populistyczny pomysł współprzewodniczącego niemieckiej Lewicy Bernda Riexingera powinien natychmiast wprowadzić do programu Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Adrian Zandberg.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita” za „Guardianem”, Riexinger zaproponował, aby niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn zlikwidował wagony I klasy, co zmniejszyłoby tłok w pociągach i zwiększyło wydajność energetyczną.

Ludzie stoją na korytarzach, podczas gdy w pierwszej klasie jest mnóstwo wolnego miejsca. Pozwalamy sobie na luksus podłączania niemal pustych wagonów I klasy do zatłoczonych pociągów ekspresowych. Wszystkie wagony powinny być dostępne dla każdego”

– powiedział cytowany przez „Rz” polityk.

Jako argument podał, że ludzie podróżujący autobusami radzą sobie bez I klasy (nie dodał jednak nic o braku w nich części restauracyjnej).

Stojący na czele stowarzyszenia pasażerów „Bahn” Karl-Peter Naumann nazwał propozycję Riexingera „nieprzyzwoitym nonsensem”, ponieważ istnieje spore zapotrzebowanie na I klasę, a rozładowanie tłoku w pociągach należy osiągnąć przez podłączanie większej liczby wagonów.

Rzecznik niemieckiego rządu do spraw kolei Enak Ferlemann stwierdził, że propozycja Riexingera to „socjalistyczne wyrównywanie”.

Jeśli ktoś jest gotów zapłacić więcej za szersze siedzenie i więcej miejsca, powinien mieć prawo podróżowania w ten sposób”

– powiedział (cytat za „Rzeczpospolitą”).

Zandberg ciągle podkreśla swój rzekomo socjalistyczny rodowód polityczny, powinien więc niezwłocznie zaakcentować go podnosząc powyższą propozycję jako element wyróżniający jego zanikającą partię Razem roztapiającą się właśnie – podobnie jak Wiosna – w SLD.

A swoją drogę ciekawe jest, czy ważni polscy lewicowcy podróżują II klasą w pociągach, a ekonomiczną w samolotach.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte