Lewica zamiast SLD

Zastępca Naczelnego

Fot. za SLD

Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmienić nazwę swojej partii na Lewica – dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

Powodem ma być obawa przed startem w najbliższych wyborach w koalicji z Wiosną i z Lewicą Razem, co wiązałoby się z koniecznością przekroczenia 8-procentowego progu. Sojusz proponował partnerom start z ich listy, ale nie zyskał akceptacji. Jego działacze obawiają się zaś powtórki z 2015 roku, kiedy podobnej koalicji lewicowej nie udało się wejść do Sejmu, bo zabrało jej niewielu głosów do przekroczenia progu.

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – powiedział PAP Włodzimierz Czarzasty zapowiadając ewentualne ogłoszenie takiej decyzji w najbliższych dniach.

Jak ustaliła Agencja, kompromisem wobec partnerów, na jaki zdecydowały się władze SLD, jest właśnie zmiana jego nazwy na Lewica, czyli identyczną z tą, którą nosi jego koalicja z Wiosną i z Lewicą Razem.

SLD jako partia istnieje od 1999 roku. Wcześniej, od 1991 roku pod tą nazwą funkcjonował sojusz wyborczy ugrupowań lewicowych, w którym dominowały partia Socjaldemokracja RP i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. SLD dwukrotnie sprawował władzę: w latach 1993-97 w koalicji z PSL, a także w latach 2001-05, początkowo z Unią Pracy i PSL, potem w formule mniejszościowej”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte