Kandydat z listy PZPR w 1989 roku Jacek Krywult powalczy o mandat senatora?

Zastępca Naczelnego1

Jacek Krywult, fot. NGO

Jacek Krywult, były prezydent Bielska-Białej, jest najpoważniejszym kandydatem bielskich struktur Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Senatu – dowiedział się portal portal bielsko.biala.pl. – Inwencja polityków totalnej opozycji mnie nie jest w stanie zaskoczyć. Czy to znaczy, że stojacy na czele Zarządu Powiatowego PO w Bielsku-Białej – obecny prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski nie pamięta, że Jacek Krywult był kandydatem z listy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej do Senatu RP I kadencji w wyborach 1989 roku? Czy nie wie, że Jacek Krywult był prezydentem miasta w latach 1981-82? Taka kandydatura to kpina z osób, które były represjonowane w PRL – uważa była radna Sejmiku Województwa Śląskiego i prezes Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego, Monika Socha-Czyż.

4 czerwca w gmachu bielskiego urzędu miejskiego odbyło się spotkanie związane z rocznicą wyborów do sejmu PRL X kadencji i Senatu RP I kadencji. Patronat nad spotkaniem objął Janusz Okrzesik, przewodniczący bielskiej rady mieasta, który w 1989 roku został posłem. Tak opisał swoje wrażenia na portalu Facebook:

 

Podczas dyskusji przypomniano, że do dziś aktywni w życiu publicznym są jeszcze dwaj inni kandydaci z tych wyborów. Jacek Krywult był popieranym przez PZPR konkurentem Grażyny Staniszewskiej (przegrał z kretesem, uzyskując 28 tys. głosów przy 150 tys. dla Grażyny) (…)”.

 

Sam Janusz Okrzesik też był typowany na nominata liberalnej opozycji w nadchodzących wyborach do Senatu. Jak przypomina portal bielsko.biala.pl:

 

Jeszcze kilka tygodni temu najpoważniejszymi kandydatami do gry o Senat po stronie Koalicji Obywatelskiej byli Janusz Okrzesik i Klaudiusz Komor. Jak ustalił nasz portal, przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej byłby gotowy do startu, ale tylko z listy własnego komitetu wyborczego. W przypadku radnego wojewódzkiego przeszkodą okazała się jego funkcja szefa Beskidzkiej Izby Lekarskiej”.

 

Czytelną opinię na temat Jacka Krywulta i jego kandydatury mają też opozycjoniści z czasów PRL.

 

To wygląda na to, że PZPR w mentalności niektórych pozostaje. Pochodzę z Cieszyna i uzyskałem mandat poselski w 1991 roku, w wolnych wyborach. Doskonale też pamiętam wybory 1989 roku. Jacek Krywult przyjął ofertę PZPR w 1989 roku. Zetem sam postawił się po stronie ZOMO – chociaż nie musiał. To wstyd, że Platforma Obywatelska sięga po takie osoby”

– powiedział w rozmowie z NGO lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni Adam Słomka.

 

Piotr Galicki

 

  1. Nbp
    | ID: d7716105 | #1

    To Piotrowicz prokurator PRL i Jasiński z biura paszportowego SB już nie są?

Komentarze są zamknięte