Kontrowersyjna koszulka dziennikarza Telewizji Polskiej

Zastępca Naczelnego1

Fot. ilustracyjne/@w_wgraff TT

Niby ma niczego złego w tym, że naprzeciw siebie mają swoje siedziby klasztory żeński i męski, lepiej jednak, aby dzieliła je nieco większa odległość. To stare powiedzenie przypomniało mi się, kiedy w mediach wybuchła awantura o koszulkę w barwach piłkarskiej reprezentacji Polski z numerem 88, w której kibicował naszej drużynie w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy szef portalu internetowego TVP Info Samuel Pereira.

Został on oskarżony o akt antysemityzmu, ponieważ cyfrę 88 można zinterpretować jako nazistowskie pozdrowienie „Heil Hitler!”, kiedy przypisze się kolejnym literom alfabetu cyfry, a SS, jeżeli odczytuje się go w analogiczny sposób od tyłu.

Pereira wyjaśnił, że nawiązał po prostu do daty urodzenia (przyszedł na świat w 1988 roku), co przekonało niektórych publicystów i internautów, ale nie wszystkich.

Uważam, że człowiek wykształcony, pracujący w mediach i doskonale rozumiejący przeczulenie wielu osób oraz środowisk w kwestii stosunków polsko-żydowskich mógł akurat na ten mecz nie zakładać koszulki, która może się komuś – choćby i bezpodstawnie – źle skojarzyć. To sytuacja podobna opisanej w przytoczonym na wstępie powiedzeniu.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

  1. Jarpako
    | ID: 33e446fc | #1

    Panie Jerzy! Często się zgadzam z Pańskim zdaniem ale tym razem Pan przeszarżował. Mój dziadek ukrywał Żyda (przeżył) w czasie II wojny światowej przed niemcami ryzykując życie ośmioosobowej rodziny. I ja nie mogę sobie wykonać koszulki z moim rokiem urodzin albo nazwiskiem bo może w jakimś chorym umyśle zrodzi się pomysł aby przeczytać to „pionowo, po skosie i spiralnie” i wyjdzie mu wtedy pozdrowienie niemieckich hitlerowców, a dlaczego nie komunistycznych zbrodniarzy? Nie będę się zastanawiał co może się „urodzić” w chorym umyśle bo moja data urodzin jest „niepoprawna politycznie”. A dziwnym trafem sierp (narzędzie rolnicze) i młot (ślusarskie), nie kojarzy się Panu z Katyniem, strzałem w tył głowy Polaka lub zsyłkami na syberię.

Komentarze są zamknięte