Kary za parkowe fotografie

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne

Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego wzywa do wyjaśnienia osoby, które zamieściły w internecie zdjęcia zrobione na jego terenie – poinformował „Tygodnik Podhalański”.

Największe kary grożą tym, którzy fotografie wykonali w celach komercyjnych. Zdjęcia są też dowodem na łamanie regulaminu poruszania się po terenie parku. Za fotosy wykonywane poza szlakami czeka surowa kara”

– czytamy w „TP”.

O tym, że dyrekcja PPN nie rzuca słów na wiatr przekonał się mieszkaniec Szczawnicy, który niedawno został wezwany do siedziby Parku.

Na szczęście, tym razem obeszło się bez mandatu. Ale groził mi mandat. Jak się okazało na niektórych zdjęciach to nie byłem ja, a pozostałe zostały zamieszczone w sieci bez mojej zgody”

– powiedział tygodnikowi.

Dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego Michał Sokołowski wyjaśnił w rozmowie z „TP”, że informacje o zdjęciach zgłaszane są przez osoby prywatne, które natknęły się na nie m.in. na portalach Facebook bądź YouTube.

Dyrektor przypomina, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody na terenie parków narodowych można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach. Wykonywanie zdjęć i filmów dla celów komercyjnych wymaga uzyskania zgody dyrektora Parku i wniesienia opłaty ustalonej w cenniku. Każdemu, kto złamie przepisy grozi do 500 zł mandatu lub kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności”

– napisał „Tygodnik Podhalański”.

Ciekawe, czy dyrekcje innych polskich parków narodowych zaczną postępować podobnie w tej materii.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte