Zbędna kropka

Zastępca Naczelnego

21 marca na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się nietypowa uroczystość: z pomnika Adama Mickiewicza usunięta zostanie kropka – poinformowało Radio Kraków.

Ten znak interpunkcyjny umieszczono na monumencie wieszcza narodowego niezgodnie z zasadami polskiej pisowni w napisie: „Adamowi Mickiewiczowi. Naród.”

Z inicjatywą usunięcia błędu wystąpiła Fundacja Zawsze Warto po zasięgnięciu opinii polonistów.

Ta kropka jest tam błędem. Uzyskaliśmy nawet opinię Rady Języka Polskiego, która przyznała nam rację. Kropka pojawiła się na oryginale pomnika. Potem w niewyjaśniony sposób zniknęła. Na zdjęciach z okresu międzywojennego i początku II wojny światowej tej kropki już tam nie było. Potem pomnik zburzyli Niemcy. Udało się go odtworzyć, wybudowano nowy cokół. Z kropką na inskrypcji”

– powiedział krakowskiej rozgłośni Marek Wasiak z Fundacji.

Jego słowa znajdują potwierdzenie w zdjęciach z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

– Nie należy stawiać tam kropki, ponieważ jest to rodzaj hasła. Taki jest styl, konwencja i już – potwierdziła w rozmowie z Radiem Kraków dyrektor Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Jadwiga Waniakowa.

Znając upodobanie krakowian do różnego rodzaju ceremonii – zwłaszcza o podłożu historycznym – można spodziewać się sporej frekwencji podczas uroczystego usuwania zbędnej kropki z inskrypcji na pomniku Adama Mickiewicza.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte