Paweł Adamowicz nie żyje [OPIS]

Zastępca Naczelnego

Fot. za Wiki/R.H.Boechtter

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. W niedzielę został zaatakowany nożem podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację. Niestety, w poniedziałek po południu Adamowicz zmarł.

Sprawcą ataku na prezydenta Pawła Adamowicza jest 27-letni Stefan W. Mężczyzna jest dobrze znany organom ścigania. W 2014 roku został skazany za serię napadów na oddziały SKOK i placówkę Credit Agricole. Zmarły Paweł Adamowicz w latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1994–1998 przewodniczącym rady miasta Gdańska, w latach 1998–2019 prezydentem Gdańska.

Tymczasem Wirtualna Polska informuje, że zabójca Adamowicza jest poważnie chory psychiczne:

Początkowo Stefan W. przebywał w Areszcie Śledczym w Gdańsku, gdzie otrzymał status niebezpiecznego więźnia. Pobyt w więzieniu przebiegał bez większych problemów. Niedługo później trafił do Zakładu Karnego w Malborku. I tam zaczęły się jego problemy z psychiką. Był leczony psychiatrycznie z powodu zaburzeń zachowania i emocji oraz specyficznych zaburzeń rozwoju. Przebywał na obserwacji sądowo – psychiatrycznej. – Po tym, jak jego stan psychiczny uległ pogorszeniu skierowano go do Oddziału Psychiatrii Sądowej w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Przebywał tam w okresie luty – kwiecień 2016 r. – mówi nam nasze źródło. W trakcie pobytu w Ośrodku w Szczecinie rozpoznano schizofrenię paranoidalną, zastosowano leczenie farmakologiczne oraz terapię. – Po uzyskaniu poprawy Stefan W. został skierowany do leczenia ambulatoryjnego. Po kilku miesiącach odmówił przyjmowania leków, ale według lekarzy, był w dobrym stanie psychicznym – mówi nam jeden ze śledczych”.

 

Zatem istnieje ważne pytanie o system opieki zdrowotnej osób chorych psychicznie i dostępność do leków najnowszej generacji w ramach refundacji. Wypada też wyjaśnić jakość opieki nad chorymi psychicznie w jednostkach penitencjarnych oraz to, dlaczego Stefan W. nie został skierowany do leczenia zamkniętego poza warunkami odbywania kary.

 

Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy”

– napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 

Onet.pl/Wirtualna Polska/Kamil Stanisław Mackiewicz

Komentarze są zamknięte