Ameryka Łacińska niezadowolona ze słów Franciszka

Zastępca Naczelnego

Foto za wikipedia.com

Aż dwudziestu byłych prezydentów krajów Ameryki Łacińskiej wystosowało list otwarty do papieża Franciszka, w którym skrytykowali go za politykę wobec komunistycznych reżimów Wenezueli i Nikaragui, gdzie rządzący marksiści zrujnowali gospodarkę i doprowadzili obywateli na skraj ruiny – poinformowała Fronda.

Jest to reakcja na opublikowany w Boże Narodzenie przez Ojca Świętego film wideo z życzeniami świątecznymi dla Wenezuelczyków i Nikaraguan. Znalazły się w nim słowa:

,,Niech ten błogosławiony czas pozwoli Wenezueli jeszcze raz odzyskać harmonię społeczną i umożliwi wszystkim członkom społeczeństwa braterską pracę na rzecz rozwoju kraju oraz wspieranie najbardziej wrażliwych części ludności. W obliczu Dzieciątka Jezus niech mieszkańcy ukochanej Nikaragui dostrzegą w sobie ponownie braci i siostry, tak by nie przeważały podziały i kłótnie, ale by wszyscy pracowali na rzecz pojednania i budowali wspólnie przyszłość kraju.”

List jest sygnowany w pierwszej kolejności przez byłego prezydenta Kostaryki – noblistę Oscara Ariasa.

Jego autorzy uważają te życzenia za niestosowne w aktualnej sytuacji politycznej obu krajów. W przypadku Wenezueli przypominają, że jest ona rządzona przez ,,narkotykową dyktaturę”, której ofiarą padają zwykli ludzie, pozbawiani prawa do spokojnego życia i do wolności.

,Obawiamy się, że wezwanie do harmonii ze strony Waszej Świątobliwości, w obecnym kontekście, może być rozumiane przez oprymowane narody jako zachęta do zgody z ich prześladowcami”

– napisano w liście.

Byli prezydenci są pewni, że życzenia były wygłoszone w dobrej intencji, ale ich zdaniem wywołały negatywne skutki w społeczeństwach Wenezueli i Nikaragui.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte