Opolscy pracodawcy dobrze przygotowali się do e-zwolnień

Zastępca Naczelnego

Rezygnacja z papierowych zwolnień lekarskich to rewolucja nie tylko dla świata lekarskiego i pacjentów. To też wyzwanie dla ponad 2,5 mln pracodawców w Polsce i prawie 55 tysięcy w województwie opolskim. Są przedsiębiorstwa, które mają wręcz obowiązek odbierać e-zwolnienia. Jak do nowych okoliczności dostosowali się pracodawcy w naszym regionie?

Trzy lata trwały przygotowania do zmiany formuły w wystawianiu zwolnień lekarskich. Do obiegu zaświadczeń chorobowych w wersji elektronicznej od miesięcy szczególnie sposobiło się prawie 8 tysięcy przedsiębiorstw w województwie opolskim. Przypomnijmy, że każda firma, która ubezpiecza w ZUS powyżej pięciu pracowników ma obowiązek rozliczać się w trybie elektronicznym. Taki płatnik musi też mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dzięki czemu niemal natychmiast będzie miał wiedzę o chorobowym swojego pracownika, które wystawił lekarz przez internet. Na swoim profilu sam może sobie ustawić formę powiadomienia – smsem, e-mailem, bądź jednym i drugim.

Miesiąc temu czyli wtedy gdy wchodziły e-zwolnienia, w naszym regionie tylko 285 płatników nie miało profilu PUE ZUS pomimo takiego obowiązku. To dobry wynika, jak na 7951 pracodawców w województwie opolskim, którzy byli do tego zobligowani w chwili wycofywania zwolnień papierowych. Jednak zapominalskim ciągle o tej powinności przypominamy”

– Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

 

W naszym regionie jest obecnie 54 800 płatników składek czyli aktywnych przedsiębiorców, którzy odprowadzają składki do opolskiego ZUS. Większość z nich, bo aż 32 600 to osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą. Ci, którzy opłacają składki sami za siebie oraz mikrofirmy (ubezpieczające w ZUS do 5 osób) nie muszą mieć konta na PUE ZUS. Jednak wiele małych podmiotów zdecydowało, że uzbroi się w zusowski profil, żeby mieć dostęp do chorobowych zwolnień elektronicznych.

 

Pracodawcy poważnie potraktowali e-zwolnienia. Jesienią deklaracje rozliczeniowe w ZUS za więcej niż 5 pracowników składało co miesiąc ponad 331 tys. firm, z tego aż 19 300 to przedsiębiorstwa ubezpieczające powyżej 100 pracowników. Aż 99,2 proc. tych ostatnich wyposażonych było w profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych. Firmy zatrudniające od 6 do 100 osób zrobiły to w 88,6 proc. Na 331 tys. dużych i makro przedsiębiorców, aż około 296 tys. od razu po wizycie u lekarza swojego pracownika dowie się, że ten będzie na zwolnieniu u lekarskim albo został w domu, by opiekować się chorym członkiem rodziny. Widać więc, aż 89,2 proc. takich przedsiębiorstw było przygotowanych na nowy sposób komunikowania o absencji w pracy zatrudnionych. Jeszcze co dziesiąty duży pracodawca musi zadbać o założenie konta na PUE ZUS, by jeszcze tego samego dnia wiedzieć co się dzieje z zatrudnionym.

 

 

Za informacją:

(-) Sebastian Szczurek

Rzecznik Regionalny Prasowy ZUS

województwa opolskiego

 

Komentarze są zamknięte