Wolontariusze zdali maturę

Zastępca Naczelnego

Fot. za gawex.pl

– Szlachetna Paczka zdała egzamin dojrzałości – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej nowa prezes organizującego tę akcję Stowarzyszenia Wiosna Joanna Sadzik.

Nawiązała w ten sposób do faktu, że była to 18. edycja tego wspaniałego przedsięwzięcia charytatywnego, a w dodatku pierwsza po odejściu – w atmosferze skandalu – z funkcji prezesa jego pomysłodawcy, księdza Jacka Stryczka.

Pomoc wartości 47 milionów złotych dotarła w miniony weekend do prawie 16,7 tysięcy rodzin. Szlachetną Paczkę dostarczyło 12,8 tys. wolontariuszy.

Sadzik zwróciła uwagę, że finał akcji jest tak naprawdę dopiero jej początkiem, ponieważ w kolejnych miesiącach wolontariusze starają się wrócić do obdarowanych rodzin, aby pomóc im w pokonywaniu bieżących trudności.

Pracujemy systemowo, rozwiązujemy problemy, które mogą być powodem trudnej sytuacji. Dlatego powstają dedykowane projekty jak Paczka Seniorów, gdzie wolontariusze pracują z samotnymi osobami 60+ i starają się zaktywizować je społecznie, aby wyszły do ludzi i odzyskały radość życia. W ramach Paczki Prawników pomagamy rodzinom, których trudna sytuacja jest powiązana z nierozwiązanym problemem prawnym”

– wyjaśniła w rozmowie z PAP.

Wolontariusze podkreślają, że w ten swoisty „weekend cudów” jest magicznie i często wzruszająco.

– Gdy dostarczyliśmy paczkę rodzinie z Tadżykistanu, kilkuletni chłopiec, żeby nam podziękować, stanął na baczność i zaśpiewał hymn Polski. I już nie było twardzieli, ani wśród darczyńców, ani wśród wolontariuszy. Wszystkim poleciały łzy – opowiedział dziennikarzowi PAP jedną z takich historii wolontariusz Piotr.

Szlachetną Paczkę wspierają artyści, sportowcy, politycy. Na temat projektu wypowiedział się m.in. światowej sławy psycholog prof. Philip Zimbardo. W jego ocenie wyjątkowość Paczki polega na tym, że przywraca ona ludziom – czasem bardzo biednym i wykluczonym społecznie – poczucie przynależności. – Oni nie muszą błagać, wołać <potrzebuję!>, tylko dostają pomoc od tych, którym dawanie sprawia satysfakcję, a nawet przyjemność – powiedział naukowiec, cytowany w materiałach prasowych”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

W ciągu 18 lat Szlachetna Paczka trafiła do prawie 170 tys. rodzin, a ogólna jej wartość przekroczyła 250 mln zł.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte