Opole: podpisano umowę na budowę obwodnicy Niemodlina

Zastępca Naczelnego

Do listopada 2021 roku ma zostać ukończona obwodnica Niemodlina. W Opolu podpisano umowę na wykonanie prac przy tej inwestycji, której wartość szacuje się na 264 mln złotych.Umowa zawarta z wykonawcami – firmą Mota Engil Central Europe oraz Himmel i Papesch obejmuje budowę 11,5 km drogi, dwóch węzłów drogowych, mostu i siedmiu wiaduktów. Prace będą wykonywane na bardzo trudnym terenie, w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Całość inwestycji, obejmująca także wykup gruntów i prace projektowe to 299 mln złotych.

Podczas uroczystości podpisania umowy w opolskim urzędzie wojewódzkim wicewojewoda Violetta Porowska zwróciła uwagę, że o konieczności budowy obwodnicy Niemodlina mówiono od trzydziestu lat, jednak dopiero obecny rząd znalazł na ten cel odpowiednie środki.

– W budżecie państwa na ten cel było zarezerwowanych 222 miliony. Najtańsza oferta wynosiła 264 miliony. Na szczęście, dzięki naszej determinacji i życzliwości ze strony resortu infrastruktury, udało się znaleźć brakujące pieniądze i miasto, gdzie obecnie natężenie ruchu wynosi będzie mogło odetchnąć – powiedziała Porowska.

Wicewojewoda zaznaczyła, że jest to jeden z kilku projektów budowy nowych dróg w regionie. Ogółem na odciążenie szczególnie obciążonych miejscowości w województwie opolskim obecny rząd przeznaczył półtora miliarda złotych.

Nowa trasa będzie spełniała wymagania klasy KR6 przewidujące dopuszczalny nacisk 115 kN/oś pojazdu. Budowa obwodnicy powinna rozpocząć się w przyszłym roku.

PAP, Foto: GDDKiA

Komentarze są zamknięte