Niepełnosprawni z całej Europy bronią protestujących w Sejmie. „Warunki są skandaliczne. To naruszenie godności!”

Zastępca Naczelnego

Europejskie Forum Niepełnosprawności (European Disability Forum), największa unijna organizacja chroniąca interesy niepełnosprawnych Europejczyków, interweniuje w sprawie protestujących w Sejmie. „Warunki są skandaliczne. To bezpośrednie naruszenie praw człowieka i podstawowej godności!” – napisali w liście otwartym wystosowanym m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Morawieckiego.W dokumencie znalazła się długa lista zarzutów wobec rządzących: „protestujący nie mogą spotkać się ze swoimi fizjoterapeutami, mają jedną wyznaczoną toaletę, śpią na materacach na podłodze przy włączonych non stop światłach” – czytamy w liście. Do tego dochodzi też niedopuszczanie do protestujących gości, takich jak Janina Ochojska.

„To sytuacja niewybaczalna i nie może trwać ani chwili dłużej” – piszą w liście otwartym przedstawiciele European Disability Forum i domagają się szybkiego rozpoczęcia rozmów w sprawie głównego postulatu protestujących niepełnosprawnych – comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł.

List otwarty Europejskiego Forum Niepełnosprawności zaadresowany jest do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, a także przedstawicieli organizacji międzynarodowych – m.in. Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej i Jeana-Claude’a Junkcera, szefa Komisji Europejskiej.

Źródło: edf-feph.org

Komentarze są zamknięte