Ulicami ponad 660 miast przeszły Orszaki Trzech Króli

Zastępca Naczelnego

W sobotę, w uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną świętem Trzech Króli, ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami przeszły Orszaki Trzech Króli. Uroczystości w tym roku odbywały się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.Uczestników Orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie. W rozważaniach przestrzegał wierzących przed postawami egoizmu, obojętności i strachu.

W homilii w trakcie mszy świętej w uroczystość Objawienia Pańskiego prymas Polski abp. Wojciech Polak podkreślił, że Bóg jest naprawdę dla wszystkich, Bóg „nie ma względu na osoby. On nie prowadzi jakiejś selekcji”. Nawiązując do Orszaków Trzech Króli abp. Polak mówił, że w trakcie pochodów ludzie idą, głosząc, że Bóg jest „dla tych bliskich i tych dalekich, dla swoich i obcych, dla szczęśliwych i zagubionych, dla smutnych i radosnych, dla ludzi bogatych i biednych, dla rodzin i dla osób samotnych, dla bezdomnych i wciąż poszukujących swego miejsca w życiu, dla usuwanych przez innych na margines i wszystkich zapomnianych, dla nielubianych i pogardzanych, dla każdej i każdego z nas”.

Prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim, w swoim wystąpieniu odniósł się do hasła tegorocznych obchodów. Jak mówił: „Każdy może do Boga przyjść i to jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet, jeżeli ma inne przekonania”. Podkreślił, to niezwykle ważne przesłanie dla chrześcijan i dla nas, Polaków, bo „każdy może przyjść i być między nami, jeżeli szanuje naszą tradycję, jeżeli szanuje naszą wiarę, jeżeli szanuje nasze przekonania, jeżeli nie chce ich naruszać”.

Do hasła nawiązywali też hierarchowie. Abp. Stanisław Gądecki, który wraz w tłumem mieszkańców Poznania uczestniczył w tamtejszym orszaku, podkreślił, że od Trzech Mędrców ludzie mogą uczyć się pokory. „Królom, czy ludziom wiedzy o pokorę jest trudno, dlatego, że tak władza, jak i wiedza one pompują człowieka, bardzo go wynoszą ponad innych ludzi, niejako w sposób naturalny” – powiedział PAP w sobotę abp Gądecki. Dodał, że trudno nam przyznać, że „jest ktoś ważniejszy od nas, że jest ktoś mądrzejszy, czy bardziej wyposażony we władzę”.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy świętej w archikatedrze warszawskiej poprzedzającej przejście orszaku w Warszawie przypomniał, że „do żłóbka przyszli przedstawiciele narodów pogańskich(..)

Żródło: PAP

Komentarze są zamknięte