MKiDN: umowa dot. odkupienia Polskich Nagrań nie może zostać sfinalizowana w 2017 r.

Zastępca Naczelnego

Umowa dotycząca odkupienia przez Skarb Państwa przedsiębiorstwa Polskie Nagrania nie może zostać sfinalizowana w 2017 r. ze względu na ograniczenia formalno-prawne – poinformował w piątek resort kultury. MKiDN nie wyklucza podjęcia ponownych negocjacji w przyszłości – podano.„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że umowa dotycząca odkupienia przez Skarb Państwa przedsiębiorstwa +Polskie Nagrania+ nie może zostać sfinalizowana w 2017 roku ze względu na ograniczenia formalno-prawne. Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Warner Music Polska nie wykluczają podjęcia ponownych negocjacji w przyszłości” – głosi komunikat MKiDN.

Należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Nagrania – najstarsza polska firma fonograficzna – została w kwietniu 2013 r. postawiona w stan upadłości. Jedną z przyczyn był fakt, że Polskie Nagrania musiały wypłacić odszkodowanie w wysokości 1,2 mln. zł spadkobiercom Anny German za wznowienie sprzedaży płyt artystki. Warner Music Poland w 2015 r.kupił Polskie Nagrania za 8 mln zł.

W połowie tego roku rozpoczęły się rozmowy o możliwości odkupienia firmy przez Skarb Państwa. Warner Music Poland chciała, aby negocjacje poprzedziła niezależna wycena dokonana przez profesjonalny podmiot. Nieoficjalnie do MKiDN dotarła informacja, że szacunkowa wycena PN wyniosła pomiędzy 50 a 80 mln zł. Resort dopuszcza rekompensatę inwestycji Warner Music Polska w zakup zbiorów i praw Polskich Nagrań, ale też poniesionych przez firmę kosztów. Warner, poza wykupem samej firmy (8,1 mln zł), zainwestował ok. 2-3 mln w uporządkowanie jej katalogu i kwestii praw autorskich.

W katalogu Polskich Nagrań jest muzyka popularna, rockowa, ludowa, klasyczna i jazzowa zarejestrowana w okresie od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności. Są tu nagrania takich twórców jak m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki i Wojciech Kilar. Wśród około 40 tys. nagrań wchodzących w skład tego zbioru są m.in. nagrania konkursów pianistycznych im. Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, polskich kompozytorów współczesnych, rejestracje nagrań w studio Polski Jazz, nagrania Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. (PAP)

Katarzyna Krzykowska

Komentarze są zamknięte