Lista 20. miast Polski z najgorszym powietrzem

Zastępca Naczelnego

Na liście miast z najgorszym powietrzem znalazły się głównie miejscowości z Małopolski i Śląska, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza.Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z roku 2016 zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na liście miast z najgorszym powietrzem znalazły się głównie miejscowości z Małopolski i Śląska, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza. Pod uwagę brane było stężenie średnioroczne pyłu PM10. We wszystkich tych miastach przekroczyło ono normę wynoszącą 40 mikrogramów na metr sześcienny.

Na liście miast, w których normy zostały przekroczone znajduje się m.in śląski Godów liczący zaledwie 2000 mieszkańców. Oto 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce: 1. Kraków, 2. Opoczno, 3. Pszczyna, 4. Myszków, 5. Rybnik, 6. Wodzisław Śląski, 7. Katowice, 8. Gliwice, 9. Nowa Ruda, 10. Kalwaria Zebrzydowska, 11. Radomsko, 12. Zduńska Wola, 13. Zabrze, 14. Skawina, 15. Starogard Gdański, 16. Godów, 17. Żory, 18. Knurów, 19. Warszawa, 20. Nowy Sącz

Działacze z Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili także, przez ile dni w roku mieszkańcy musieli oddychać zatrutym powietrzem. Zgodnie z europejskimi normami, takich dni powinno być maksymalnie 35 w roku. Tymczasem w Krakowie, który zajął pierwsze miejsce w tym zestawieniu, dni ze smogiem było aż 165. Na kolejnych miejscach znalazły się: Opoczno (150 dni), Wodzisław Śląski (114 dni), Myszków (108 dni).

W powietrzu zanieczyszczonych miast znajduje się także rakotwórczy benzo(a)piren. To węglowodór aromatyczny powstający podczas spalania paliw stałych w niskich temperaturach. Jego głównym źródłem w Polsce są gospodarstwa domowe, używające „kopciuchów” – pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Obowiązująca norma to średnioroczne stężenie – 1 ng/m3. Poziom BAP w polskich miejscowościach jest od lat najwyższy w Unii Europejskiej.

 

Rekordowe miasta przekraczają poziom tego rakotwórczego związku prawie 18-krotnie! Najwyższy dobowy poziom BAP – 83,93 ng/m3 odnotowano w Nowej Rudzie, od 18 do 24 stycznia 2016 r. Bardzo wysoki poziom BAP odnotowano również na uznawanym za czyste Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o

odpowiednio 1000 proc i 800 proc.!

Najbardziej rakotwórczym powietrzem oddychają mieszkańcy Opoczna, Nowej Rudy, Tomaszowa Mazowieckiego, Rybnika, Brzezin, Pszczyny i Radomska. W każdym z zestawień ujęte zostały tylko te miejscowości, w których znajdowała się stacja pomiarowa. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenie występować może występować w miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów.

– Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat – powiedział . Była premier Beata Szydło obiecała Polakom normy jakości węgla na pierwszy kwartał tego roku. Nadal ich nie ma.

(AM) oprac. WuEs

Krakowski Alarm Smogowy

Komentarze są zamknięte