Jasnogórscy paulini zwieńczyli obchody trzystulecia koronacji Cudownego Obrazu

Zastępca Naczelnego

Finałem ogólnopolskiego konkursu, w którym uczestniczyło 800 uczniów z całej Polski oraz złożeniem białych kwiatów pod statuą Matki Bożej ojcowie paulini z Jasnej Góry zwieńczyli jubileuszowy rok obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.Oficjalne zakończenie tych obchodów odbyło się we wrześniu, jednak jeszcze do 8 grudnia, kiedy Kościół katolicki świętuje uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasnej Górze odbywały się wydarzenia związane z rocznicą 300-lecia koronacji. Ponadto do tego dnia wierni mogli uzyskać odpust zupełny z okazji jubileuszu.

Dziękując m.in. za te roczne obchody gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – złożyli w piątek pod statuą Matki Bożej na jasnogórskim placu hołd z białych kwiatów. Jak przypomniało w informacji biuro prasowe Jasnej Góry, to tradycja zapoczątkowana w 1938 r. przez papieża Piusa XI.

Cytowany w informacji przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra mówił, że tegoroczna uroczystość 8 grudnia upływa m.in. pod znakiem dziękczynienia za bliskość Franciszka w tym jubileuszowym roku. „Chcemy podziękować za wszystkie wydarzenia roku jubileuszowego, w których odczuliśmy szczególną bliskość Ojca Świętego z Jasną Górą i polskim narodem” – mówił przeor.

Spotkanie finalistów konkursu pt. „Jasnogórska Królowa Polski”

Ponadto w piątek do sanktuarium zjechali finaliści ogólnopolskiego konkursu pt. „Jasnogórska Królowa Polski”, który organizowany był przez ojców paulinów oraz Radę Szkół Katolickich. Skierowany był do uczniów klas siódmych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.

Jak podało jasnogórskiego biuro prasowe, w zmaganiach wzięło udział 838 uczniów z całej Polski. Spośród nich wyłoniono 40 trzyosobowych drużyn, a z nich finałowe sześć drużyn.

Konkurs ten to jedna z wielu inicjatyw mających popularyzować wśród dzieci i młodzieży, który odbyły się w trakcie jubileuszowych obchodów. W połowie roku paulini wymieniali wśród nich ogólnopolski program przygotowany na ubiegłoroczne roraty, który nawiązywał do jasnogórskiego jubileuszu, festiwale pieśni religijnej, konkursy plastyczne, a także te z wiedzy historycznej.

Również w piątek na Jasnej Górze obradowała Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Jak podano, spotkanie prowadził metropolita częstochowski i przewodniczący tego gremium abp Wacław Depo.

Abp Depo: Maryja patronką naszej wolności czy naszej niepodległości

Odnosząc się do tematyki spotkania arcybiskup podkreślił, że przyszłoroczne 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyznacza „bardzo konkretny temat, że Maryja jest patronką naszej wolności czy naszej niepodległości”.

Ponadto metropolita zaapelował do duszpasterzy, aby – jak podano w informacji – brali odpowiedzialność za przekazywanie wiary, a nie tylko zajmowali się sprawami łatwiejszymi, tym, co ma charakter przeżycia np. organizacją różnych nabożeństw, które „nie mają przełożenia na życie”.

Jak przypomniało jasnogórskie biuro prasowe, Komisja Maryjna KEP w tym roku wznowiła działalność po 21 latach przerwy. Zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych m.in. poprzez organizację sympozjów naukowych czy wydarzeń związanych z rocznicami maryjnymi.

Częstochowską ikonę koronami papieża Klemensa XI koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem.

Rocznicowe obchody wypełnione były wieloma inicjatywami religijnymi i społecznymi. Dużym zainteresowaniem wśród wiernych cieszyła się akcja „Żywa korona Maryi”, która polegała na przesyłaniu na Jasną Górę zdjęć z dołączonymi duchowymi darami dla Matki Bożej – konkretnymi postanowieniami. Wiele osób włączyło się także w akcję „Selfie dla Maryi”, przesyłając swoje zdjęcia, z których utworzono duży wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.
Kulminacja jubileuszu odbyła się w sierpniu w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele episkopatu Polski i najwyższe władze państwowe. W czasie tej mszy św. przekazano wiernym przesłanie papieża Franciszka, który mówił m.in., że „jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce”, a to z kolei oznacza, że „każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą”.

Zgodnie z uchwałami Senatu oraz Sejmu, 2017 to Rok Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.(PAP)

Agnieszka Kliks-Pudlik

oprac. WuEs

 

Komentarze są zamknięte