Niesamowite, niezłomne, prawdziwe. Od dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim można zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą sylwetkom kobiet, które przez stulecia tworzyły historię Opolszczyzny. Wystawa powstała z inicjatywy wicewojewody opolskiego.
W niektórych z nich płynęła błękitna krew. Inne, choć nie były związane z konkretnym rodem, cechowała odwaga, upór i miłość do Ojczyzny. Sylwetki 34 niezwykłych kobiet z Opolszczyzny można zobaczyć od 28 listopada w ramach wystawy w holu Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pomysłodawczynią wystawy pn. „Niezwykłe Kobiety Śląska Opolskiego” zainicjowała wicewojewoda opolska Violetta Porowska.
Pomysł na stworzenie tak wyjątkowej pracy „narodził się” rok temu, kiedy to wicewojewoda otrzymała zaszczyty tytuł Kobiety Sukcesu w plebiscycie NTO. – Duże wyróżnienie, ale także wyzwanie i wtedy postanowiłam pokazać niezwykłe kobiety naszego regionu – mówi wicewojewoda.- Miałam fascynującą przygodę tworząc tę wystawę, bo mogłam odkryć fascynujące kobiety z przeszłości. Kobiety, które są niezwykłe, ponadczasowe, kobiety, które są często osobliwe. To one tworzyły historię naszego regionu, historię naszego kraju. One wniosły wkład w światową naukę. Odkryłam samarytanki śląskie, błogosławione, odkryłam nawet akuszerki piromanki, bo ta wystawa pokazuje nie tylko kobiety bojowniczki. Pokazuje również kobiety, które tworzyły historię swoim barwnym, brawurowym życiem – mówiła dla Radio Opole.
Data otwarcia wystawy nie była przypadkowa. Dokładnie 99 lat temu 28 listopada, polskie kobiety otrzymały – jako jedne z pierwszych w Europie, prawo wyborcze. Dopełnieniem wystawy stanowiła gala, która w OUW rozpoczęła się tuż po wernisażu. Podczas tej części wydarzenia, Urszula Zajączkowska – dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego oraz Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu, przedstawiły sylwetki „Niesamowitych Kobiet…”.
Spotkanie miało także charakter państwowy. Obecna na sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 103-letnia Bronisława Maria Liguda-Kozak, otrzymała najwyższe odznaczenie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznawany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, na wniosek wicewojewody opolskiego.
W imieniu odznaczonej wypowiedziała się jej najmłodsza córka Maria Glesner-Grul.
– Patriotyzm był zawsze w naszej rodzinie. A wynikało to z tego, że jeszcze mama mojej mamy miała dwie księgarnie polskie w Opolu, które należały do Niemców. Świętość polegała na tym, że Polski, że polskiego się uczyło na książeczkach do nabożeństwa. U nas w domu się mówiło po polsku, chociaż szkoły były niemieckie – podkreśla córka Bronisławy Ligudy-Kozak.
Wystawę można będzie obejrzeć przez najbliższy tydzień na 1 piętrze OUW, przed Salą im. Prezydenta L. Kaczyńskiego. Następnie trafi ona do opolskich szkół, a w marcu 2018 trafi do siedziby Sejmu RP.
Wystawa, na której wernisaż przybyło ponad sto osób, została przygotowani dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, na czele z dr Joanną Banik. Projekt „Niesamowite Kobiety Śląska Opolskiego” powstał w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2021.
Więcej zdjęć: Opolski Urząd Wojewódzki