W Polsce i 26 krajach na całym świecie odbyło się Narodowe Czytanie

Autor Obywatelski

Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje – w tych miejscach można było usłyszeć w sobotę „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Polsce i w 26 krajach odbyła się akcja Narodowego Czytania. Czytano w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i na całym świecie – w 63 miejscach w 26 krajach: w Australii, Austrii, na Białorusi, w Brazylii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Kazachstanie, na Litwie i Łotwie, w Meksyku, Niemczech, Nowej Zelandii, Portugalii, Rosji, USA, Szwecji, na Ukrainie (najwięcej – 41 miejsc), Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Włoszech.Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli ją w sobotę o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

„Wesele budziło i budzi dyskusję na temat Polski – ocenił prezydent. Wesele to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. +Wesele+ jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski” – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił, dzisiaj możemy patrzeć na +Wesele+ optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła.

„Czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować na ile +Wesele+, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj” – powiedział prezydent.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu „doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy, (…) jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu”.

Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.

Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa.

Źródło: www.prezydent.pl

Komentarze są zamknięte