ZUS bliżej Ciebie: doradcy emerytalni popularni w Kędzierzynie-Koźlu

Autor Obywatelski

W wakacyjne miesiące z usług doradców emerytalnych w miejscowym inspektoracie ZUS skorzystało ponad 1400 klientów. To rezultat sporego zainteresowania zmianami w prawie, które od października sprawią, że kobiety będą miały prawo do emerytury od 60 roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat.

Od początku lipca inspektoracie ZUS przy Al. Jana Pawła II do dyspozycji mieszkańców miasta i powiatu są doradcy udzielający wyjaśnień w sprawie ustawy wiekowej. W lipcu i sierpniu w sprawach nowych emerytur konsultowało się ponad 1400 mieszkańców miasta i okolicy. Odwiedzający placówkę skrzętnie korzystali z okazji aby dowiedzieć się ile będzie wynosić ich emerytura. Było to możliwe dzięki kalkulatorowi emerytalnemu.
To aplikacja elektroniczna stworzona specjalnie bo to, by przyszli świadczeniobiorcy mogli dowiedzieć się jak wysoka będzie ich emerytura wypłacana przez ZUS w przyszłości. Ponad 400 osób poprosiło doradcę, by obliczył im wysokość przyszłego świadczenia. Dla 250 klientów obliczono emeryturę symulowaną czyli taką jaką otrzymaliby pracując dłużej niż do chwili osiągnięcia obniżonego wieku emerytalny. Natomiast 150 klientom obliczono wysokość świadczenia, gdyby zdecydowali się zakończyć aktywność zawodową
jeszcze w ostatnim kwartale tego roku.

W wakacje, w województwie opolskim po wyjaśnienia do doradców we wszystkich placówkach ZUS udało się łącznie 7 850 osób. W całej Polsce uczyniło tak ponad 416 tys. zainteresowanych, z czego aż 277 tys. poprosiło o obliczenie emerytury w kalkulatorze emerytalnym.

Usługa doradcy emerytalnego skierowana jest w szczególności do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego. Tylko
w ostatnim kwartale 2017 r., może to zrobić ok. 330 tys. Polaków, z czego prawie osiem tysięcy w województwie opolskim.


 – Jakie pytania były najczęściej kierowane do doradców emerytalnych?
– Na jakich zasadach ZUS nalicza wysokość emerytury od  października 2017?
– Kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę zgodnie z nowymi przepisami?
– Czy mam obowiązek przejścia na emeryturę po zmianie przepisów, czy mogę pracować dłużej?
– Jak długo trzeba będzie czekać na decyzję emerytalną, gdy wszyscy uprawnieni klienci złożą wnioski o emeryturę we wrześniu i październiku?


Pomysł na uruchomienie stanowiska doradcy do spraw emerytalnych okazał się sukcesem. Liczby odwiedzin w kraju i województwie opolskim ewidentnie pokazują, że konsultacje z pracownikami ZUS są przydatne. Uzyskane przez klientów informacje wydatnie pomagają podjąć decyzję o momencie przejścia na emeryturę. Opinie po wizycie u doradców pokrywają się z wiosennymi badaniami satysfakcji klientów. Podobnie jak w majowym pilotażu, obecnie prawie wszyscy pozytywnie oceniają ich fachowość.
Możliwość konsultacji z doradcami ciągle istnieje. Wystarczy udać się do najbliższej jednostki ZUS i na biletomacie na sali obsługi klientów wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Aby jednak wizyta okazała się skuteczna niezbędny jest dowód osobisty.
Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wnioski złożone po 1 września będą skutkować wydaniem przez ZUS decyzji o przyznaniu świadczenia. Oczywiście dotyczy to osób, które od października zostaną objęci prawem do skorzystania z noweli ustawy wiekowej.

Sebastian Szczurek, Regionalny rzecznik prasowy ZUS  województwa opolskiego

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte