Premier: Polska droga do wolności, to była droga „Solidarności”

Autor Obywatelski

Polska droga do wolności, to była droga „Solidarności”, droga bardzo wyboista, znaczona często męczeństwem i krwią, ale zakończona zwycięstwem; dzięki niej polskie państwo jest wolne, suwerenne, demokratyczne – powiedziała w czwartek w Lubinie premier Beata Szydło.

„Polska droga do wolności, to była droga solidarności; droga bardzo wyboista, znaczona często męczeństwem i krwią, ale droga zwycięstwa, droga dzięki której dziś możemy powiedzieć, że polskie państwo jest państwem wolnym, suwerennym, demokratycznym” – powiedziała premier dziennikarzom.

Zaznaczyła, że „dzięki takim ludziom, którzy poświęcili swoje życie, poświęcili swoje zdrowie, by walczyć o Polskę, jesteśmy dumnym narodem polskim, który może cieszyć się wolnością i państwem, które daje przykład innym państwom europejskim w jaki sposób ta solidarność ma się wyrażać, właśnie w odzyskiwaniu wolności, w jaki sposób ta solidarność ma nas łączyć”.

„Dzięki polskiemu przykładowi państwa Europy Środkowo-Wschodniej również podjęły to wielkie wyzwanie, państwa – które były przez reżim komunistyczny gnębione i za naszym przykładem dołączyły do państw demokratycznych” – powiedziała premier.

Podkreśliła, że dzisiaj „jesteśmy w UE, jesteśmy państwem demokratycznym, wolnym i suwerennym”. Premier oceniła, że wolność i solidarność, to wartości wielkie i niezbywalne, o które cały czas musimy się troszczyć.

„Musimy pamiętać, że wolność to solidarność, ale musimy też dbać o to, by tej wolności i solidarności nie zabrakło. Dzisiaj solidarności jest nam bardzo potrzeba, dlatego takie dni, takie momenty jak ten dzisiejszy, nie tylko mają nam przypominać o tej wspaniałej historii Polski, o ludziach, którzy walczyli ze znakiem +Solidarności+ na piersiach o polską wolność, ale mają nam przypominać, że cały czas tej solidarności potrzebujemy” – powiedziała szefowa rządu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
oprac. W.S

Komentarze są zamknięte