Szymon Chodyniecki bliżej

Niezależna Gazeta Obywatelska

W ramach promocji kultury naszego regionu dziś przybliżę sylwetkę Szymona Chodynieckiego, wokalisty, autora tekstów i muzyka pochodzącego z województwa opolskiego. Urodzony w Nysie w 1994 r. absolwent średniej szkoły muzycznej, grający na 4 instrumentach artysta jest bez wątpienia wschodzącą gwiazdą polskiej muzyki pop.

Początki

Szymon swą przygodę z muzyką rozpoczął już w 2006 r, gdy wraz ze szkolnym kolegą założył swój pierwszy zespół Immortal Midnight. W latach 2009-2015 był wokalistą formacji South Blunt System (SBS), z którą wykonywał muzykę hip-hop oraz reggae. Z zespołem nagrał łącznie dwa albumy: I’m Seeing (2013) oraz Potęga w czynie (2014). Grupa South Blunt System umiejętnie łączyła hip-hop z muzyką reggae, dzięki czemu do dziś uznawana jest za fenomen na polskiej scenie muzycznej. Największą popularnością z repertuaru SBS cieszyły się utwory: Była chłodna, Miłość, Przeważnie, Bit oparciem oraz Za nas.

Przełom

W 2015 r. w związku z przyjazdem do Polski włoskiej piosenkarki Lodovicy Comello, Chodyniecki otrzymał propozycję zaśpiewania duetu z artystką, która w ramach swojej trasy koncertowej wystąpiła również w naszym kraju. Wspólnie z Comello Chodyniecki nagrał singel „Sin Usar Palabras / Bez słów, który zdobył w Polsce dużą popularność. 28 czerwca 2015 roku wokalista wystąpił wraz z Comello na jej koncercie w warszawskiej Arenie Ursynów, wykonując wspólnie nagraną razem piosenkę oraz supportując uprzednio cały koncert. W tym samym roku młody wokalista podjął decyzję o zakończeniu występów z grupą SBS i postanowił skoncentrować się na karierze solowej. Podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music Entertainment Poland oraz rozpoczął pracę nad solowym materiałem.

Sukcesy

17 czerwca 2015 r. ukazał się pierwszy singel sygnowany nazwiskiem muzyka, zatytułowany „Sam na sam”. Do utworu powstał także teledysk. W krótkim czasie numer zdobył ogromną popularność (m.in. miliony wyświetleń na serwisie YouTube i 1. miejsce na liście przebojów Radia Zet). Za singel wykonawca otrzymał podwójną platynę oraz zwyciężył w konkursie Vevo w kategorii Polak potrafi.

Na początku 2016 roku na rynku ukazał się drugi solowy singel Szymona, zatytułowany „Drogowskaz”, do którego również zrealizowano teledysk. Utwór, podobnie, jak poprzedni, zdobył sporą popularność. 28 maja 2016 r. z utworem „Sam na sam” artysta wystąpił na Sopot Hit Festiwal w Sopocie, natomiast 4 czerwca tego samego roku piosenkarz wziął udział w koncercie premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując numer „Z całych sił”. Do utworu, podobnie jak i dwóch poprzednich –także zrealizowano teledysk. 2 września 2016 r. Chodyniecki zagrał koncert w swojej rodzinnej Nysie, który połączony został ze zlotem jego fanów.

16 października 2016 r. na rynku ukazał się długo oczekiwany pierwszy solowy album artysty, zatytułowany „Przeciwności”. Album utrzymany w stylistyce pop, wzbogacony także o elementy innych gatunków muzycznych pokazał nowe, zupełnie inne oblicze artystyczne muzyka,, niż to kojarzone dotychczas z SBS. Na debiutanckim krążku znalazły się dobrze znane już z anten radiowych „Sam na sam”, „Drogowskaz” oraz „Z całych sił”. 22. urodziny piosenkarza uczczone zostały spotkaniem z fanami w salonie Empik w SCC w Katowicach, które odbyło się 23 października 2016 r. Spotkanie to, pierwotnie planowane jako zwykłe podpisywanie płyt, przeistoczyło się ostatecznie w spotkanie urodzinowe, podczas którego artysta otrzymał m.in. tort od swojego fan clubu. 24 listopada 2016 r. premierę miał teledysk do kolejnego, czwartego już singla wokalisty z debiutanckiej płyty, który zatytułowano „Wyłącz stres”.

W grudniu Chodyniecki wystąpił na organizowanym przez TVN koncercie „Szkoła” w Lipnie a także nagrał świąteczną piosenkę „Znowu pada śnieg”. Na początku 2017 r. z kolei skomponował utwór dla innego polskiego wokalisty – Mateusza Mijala, który zatytułowany został „Podzieleni”. Obecnie w całej Polsce planowana jest trasa koncertowa artysty, promująca jego pierwszy solowy album „Przeciwności”. Wokalista doczekał się także swojego fan clubu, na serwisie Facebook istnieje oficjalna Grupa wspierająca artystę, pod nazwą Szymochody.

Podsumowanie

Szymon Chodyniecki to bez wątpienia uzdolniony muzyk i instrumentalista młodego pokolenia. Sam pisze teksty i komponuje swoją muzykę, gra także na gitarze, instrumentach klawiszowych, perkusji i wiolonczeli, a także sam aranżuje i preprodukuje swoje utwory. Z pewnością jest to wschodząca gwiazda polskiej muzyki pop i przedstawiciel tej części artystów młodego pokolenia, którzy mają szansę jeszcze poważnie zawojować polski rynek muzyczny.
Najbliższe koncerty artysty:
28 maja 2017 – Warszawa-Wola
3 czerwca 2017 – Zgierz
10 czerwca 2017 – Wodzisław Śląski
24 czerwca 2017 – Reda
25 czerwca 2017 – Głogówek
1 lipca 2017 – Bełchatów
2 lipca 2017 – Gorlice

Autor: Tomasz ZEMBRZUSKI, NGO Mysłowice

Komentarze są zamknięte