Doradca emerytalny ZUS – wyjaśni, wytłumaczy, wyliczy

Autor Obywatelski

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego! ZUS rozpoczął pilotaż projektu doradcy emerytalnego. W dwóch oddziałach będzie sprawdzane rozwiązanie, które wkrótce wejdzie w życie w całym kraju. W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. w województwie opolskim przybędzie prawie 8 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W skali całego kraju z takiej możliwości będzie mogło skorzystać aż 331 tys. osób.
Zakład już od dłuższego czasu przymierza się do wejścia w życie nowych przepisów. Oprócz przygotowań pod względem informatycznym, Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych, w tym 19 w naszym regionie. Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.
Decyzję w tej sprawie podejmie już sam zainteresowany.Pierwsi doradcy emerytalni rozpoczęli już dyżur w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom. – Najpóźniej od lipca, doradcy emerytalni będą do dyspozycji naszych klientów w placówkach Zakładu w województwie opolskim, w tym oczywiście w inspektoracie w Kędzierzynie-Koźlu przy Al. Jana Pawła II – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim. Póki co, pilotaż projektu ma na celu szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego.
By skorzystać z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. – Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnychw całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.
ZUS przypomina , że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego

Komentarze są zamknięte