Kędzierzyn-Koźle: objazdy w Śródmieściu – zmienia się al. Jana Pawła II

Autor Obywatelski

Od 4 maja drogowcy wracają na al. Jana Pawła II. Nowego oblicza nabierze odcinek pomiędzy skrzyżowaniami ul. Głowackiego/Matejki a ul. Wojska Polskiego. Kierowcy, rowerzyści, piesi i pasażerowie MZK……na pięć miesięcy muszą uzbroić się w cierpliwość – konieczne będą objazdy. Aby zmniejszyć uciążliwości do minimum, roboty zostaną podzielone na dwa etapy. Jako pierwszy zostanie wykonany odcinek alei pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Głowackiego/Matejki a pierwszym zjazdem do placówki ZUS-u. Całość prac bę
dzie kosztować nieco ponad 7,2 mln złotych.
Przez dwa i pół miesiąca trzeba będzie korzystać z objazdu poprowadzonego ulicami 1 Maja, Damrota, Miarki i aleją Armii Krajowej, czyli obwodnicą do ul. Kozielskiej. Jednocześnie zostanie przywrócony ruch dwukierunkowy na ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Głowackiego do parkingu dworcowego dla pojazdów do 8 ton, natomiast dla pojazdów MZK, taxi oraz służb komunalnych i policji dopuszczono ruch dwukierunkowy aż do centrum przesiadkowego.

Przebudowa al. Jana Pawła II jest kontynuacją przebudowy głównego ciągu komunikacyjnego w mieście, w ramach której przebudowano już ciąg ul Kozielskiej oraz odcinek al. Jana Pawła II w rejonie dworca kolejowego. Powodem kolejnej przebudowy alei jest uzyskanie następnego jej odcinka o standardzie ulicy miejskiej o bardziej uspokojonym ruchu, z wyodrębnionym ruchem rowerowym na całej długości.

Droga na odcinku od skrzyżowania ul. Głowackiego/Matejki do nowego ronda zostanie zwężona do jednego pasa w każdym kierunku. Wzdłuż całego przebudowywanego odcinka al. Jana Pawła II powstaną także nowe chodniki i ścieżki rowerowe oraz zamontowane zostaną nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie uliczne.

Usunięte w ramach przygotowań do inwestycji drzewa zastąpią nowe nasadzenia. Urząd miasta chce posadzić o obwodach 14-16 cm w formie szpalerów, jak również 9248 krzewów na powierzchni 1801 metrów kwadratowych wzdłuż alei Jana Pawła II. Ma to na celu zwiększenie ilości, jak i przede wszystkim jakości zieleni w mieście. Pasy krzewów dodatkowo mają chronić rośliny rosnące w parku Pojednania przed zawiesiną solną z alei. Za pasami krzewów przewidziano również wielkopowierzchniowe nasadzenia bylin stanowiące pożytek dla różnego rodzaju zapylaczy (m.in. pszczół).

Przebudowa kolejnego odcinka al. Jana Pawła II to największe zadanie drogowe, jakie w tym roku zrealizuje gmina Kędzierzyn-Koźle. Na drugi odcinek alei, od pierwszego zjazdu do budynku ZUS do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego, drogowcy wejdą dopiero po zakończeniu prac na pierwszym odcinku i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie (może to potrwać do 14 dni). Wtedy też będą budować rondo na skrzyżowaniu alei z ul. 1 Maja/Miłą. Przebudowa zakończy się na wysokości wyspy rozdzielającej pasy ruchu przed skrzyżowaniem z ul. Wojska Polskiego. Podczas drugiego etapu prac zmienią się trasy objazdów – będziemy o tym informować z wyprzedzeniem. Na realizację obu odcinków wykonawca – firma z Boronowa – ma po 75 dni kalendarzowych.

W budżecie miasta na 2017 rok pierwotnie na tę inwestycję zarezerwowano kwotę ponad 4,6 mln złotych. Najtańsza oferta złożona w przetargu opiewała na kwotę nieco ponad 7,2 mln złotych. Na marcowej sesji miejscy radni zdecydowali o dołożeniu do niej kolejnych 3 mln złotych, aby pokryć różnicę. Remont al. Jana Pawła II uzyskał także dofinansowanie z tzw. „schetynówek”, jednak jego wysokość nie jest jeszcze znana. Szacowana kwota ma wynieść około 2,5 mln zł.

oprac. Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte