Gogolin, Góra św. Anny: 21 maja Dzień Kadeta

Autor Obywatelski

Serdecznie zapraszamy na organizowane dnia 21 maja 2017 r. w Gogolinie oraz na Górze św. Anny, Ogólnopolskie Święto Dnia Kadeta „Szlakiem ORLĄT OPOLSKICH- KADETÓW poległych i walczących o polskość Ziemi Opolskiej podczas Powstań Śląskich”. Święto Dnia Kadeta ustanowione w 1930 r. przez Marszałka Piłsudskiego obchodzimy corocznie 21 maja w rocznicę dnia śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza /1904-1921/. Dzień Kadeta jest to jedyne święto jakie w wielowiekowej historii państwowości polskiej zrodziła Ziemia Opolska. Dzisiaj to na NAS spoczywa obowiązek dbania o ich pamięć, dlatego w IMIENIU RODZIN POLEGŁYCH W POWSTANIACH ŚLĄSKICH KADETÓW WZYWAM WSZYSTKICH KTÓRYM BLISKI SERCU JEST POLSKI ŚLĄSK OPOLSKI DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH.

Harmonogram obchodów :

1. Gogolin ul. Szkolna/Żeromskiego, godz. 9.00 – 9.30. – apel poległych przy niechcianym, niedokończonym pomniku kadetów ORLĄT OPOLSKICH. Mając na uwadze znaczenie tego miasta i jego nierozerwalnych związków z kadetami, przypomnijmy tu m.in. poległego nieopodal w Jasionie na zboczach G. św. Anny 21 V 1921r. kadeta Karola Chodkiewicza. Złożonego do grobowca rodzinnego na krakowskim Cmentarzu Rakowickim w żelaznej, gogolińskiej trumnie, wykonanej przez mistrza ślusarskiego Tomasza Stanka z Gogolina. Pamiętajmy o niecenionej, pozytywnej roli jaką odegrał w tamtym miejscu i czasie ks. Proboszcz Karol Lange z Gogolina, okazując pomoc rodzicom poległego kadeta przy jego ekshumacji czy też pochówku na gogolińskim cmentarzu parafialnym w zbiorowej mogile jego towarzyszy broni, powstańców śląskich poległych w walkach o polski Gogolin. Zapraszając będziemy po raz kolejny prosić mieszkańców, władze miasta, powiatu, województwa oraz kraju o znalezienie drogi prowadzącej do porozumienia w sprawie możliwości dokończenia budowy gogolińskiego pomnika kadetów. W uroczystościach udział weźmie młodzież szkolna oraz kadeci ich dzisiejsi rówieśnicy, tak by swoją obecnością dać świadectwo determinacji oraz konieczność rozwiązania BOLESNEGO dla nas problemu niemożności dokończenia budowy pomnika, miejsca uczczenia pamięci poległych i walczących o polski Śląsk Opolski w 1921r. kadetów. Patronat nad uroczystością mającą przybliżyć realizację dokończenia budowy pomnika w Gogolinie objął prof. Franciszek Marek .

2. G. św. Anny, Bazylika godz. 10.00 – 11.00 msza koncelebrowana „Odnowy Przymierza”. Jest to kontynuacja mszy zamawianych przez najbliższą rodzinę ś. p. kadeta Karola Chodkiewicza od dnia jego tragicznej śmierci 21 maja 1921r. Pierwotnie msze odprawiano w Warszawie, po II Wojnie Światowej w zmienionej rzeczywistości w Krakowie a obecnie w Bazylice na G. św. Anny. Upamiętnia ona symbolicznie przymierze zrodzone w czasie wspólnej walki kadetów, najmłodszych żołnierzy II RP oraz armii powstańczej z wojskami niemieckimi podczas Powstań Śląskich. 4. G. św. Anny godz. 11,30 – 14,00 Muzeum Czynu Powstańczego ul. Leśnicka 28 odbędzie się konferencja podczas której wystąpią prelegenci m.in. Halina Bieda Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz zaproszeni goście. Na zakończenie organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników na żołnierski posiłek.
W imieniu rodzin poległych kadetów z poważaniem organizator:

Mieczysław Kuleszyński

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte