Jakość obsługi w Polsce najlepsza w Rzeszowie i Zielonej Górze

Autor Obywatelski

Jakość obsługi klienta w 2016 r. była najlepsza we wschodniej części kraju – tak wynika z ponad 105 tys. opinii polskich konsumentów. • Najlepsza jakość obsługi klienta jest w Rzeszowie i Zielonej Górze.• Najbardziej niezadowoleni z obsługi są klienci w Łodzi i Lublinie. • To wyniki raportu Jakość obsługi w Polsce za 2016 rok, przygotowanego przez Polski Program Jakości Obsługi.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że co piąty klient wychodzi z miejsca obsługi niezadowolony. Na tapetę wzięto wszystkie możliwe branże – od sklepów, po instytucje finansowe, placówki oświatowe, centra rozrywki, hotele, a także urzędy i instytucje publiczne.

W tym szerokim zestawieniu bardzo dobrze wypadły wschodnie regiony Polski, z kolei najmniejsze zadowolenie klientów wykazano w północnej części kraju. Co do poszczególnych województw – najniższe wskaźniki osiągnęły mazowieckie i małopolskie.

Jeśli chodzi o duże miasta, najlepiej w rankingu wypadły Rzeszów i Zielona Góra. Tutaj ponad 8 na 10 klientów jest zadowolonych z obsługi. Podium zamykają Katowice, które awansowały z piątej pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem.

Najgorzej wypadają Łódź i Lublin, które praktycznie co roku znajdują się o dołu zestawienia. Wskaźniki w tych miastach niewiele przekroczyły 70 proc., a to oznacza, że średnio 3 na 10 klientów wychodzi z miejsca obsługi niezadowolone. Autorzy tym bardziej dziwią się niskiej pozycji Lublina, ponieważ samo woj. lubelskie znalazło się w rankingu wysoko.

Z raportu wynika, że klienci najczęściej narzekają na długi czas oczekiwania na personel, wydłużające się kolejki i jakość reakcji personelu na spontanicznie pojawiające się problemy. Z kolei chwalony są wiedza i kompetencje personelu oraz wygląd placówek.

Dane w raporcie oparte są na opiniach konsumentów, zbieranych cały rok za pośrednictwem portalu jakoscobslugi.pl oraz aplikacji mobilnej Premia360. W okresie od 1 grudnia 2015 do 30 listopada 2016 zebranych zostało 105 981 opinii z całego kraju.

kuriersamorzadowy.pl

Komentarze są zamknięte