Amerykańscy dowódcy: nasza obecność pokazuje, że wypełniamy zobowiązania

Autor Obywatelski

Początek stałej rotacyjnej obecności amerykańskich wojsk lądowych w Polsce i regionie to dowód na to, że USA poważnie traktują sojusznicze zobowiązania – mówili w poniedziałek w Żaganiu dowódcy amerykańskich sił w Europie.Zastępca dowódcy wojsk USA w Europie gen. broni Timothy Ray przypomniał, że pierwszą odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę było „wysłanie wyraźnego sygnału tu w regionie – szybkie wysłanie pododdziału lotniczego i zwiększenie liczby myśliwców”. Podkreślił, że przebywając w Polsce, spotkał się z wieloma wyrazami wdzięczności za szybką amerykańską reakcję.

„Po wydarzeniach 2014 r. transatlantyckie deklaracje ze szczytów w Walii i Warszawie pokazały nierozerwalność i jedność sojuszu w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Te wydarzenia skłoniły nas do podjęcia zobowiązań i planów zbudowania potencjału obrony i odstraszania w Europie” – mówił Ray. „Nasililiśmy nasze działania na lądzie, morzu i w powietrzu w całym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve” – przypomniał

„To początek naszej ciągłej obecności; dobrze mieć znowu siły pancerne w Europie. Rozumiemy was i dlatego tutaj jesteśmy” – zapewnił.

Dodał, że dowództwo amerykańskich sił w Europie zobowiązuje się do zapewnienia potencjału reagowania w skali regionu, czego zasadniczą częścią jest rozmieszczenie kilku tysięcy żołnierzy pancernej brygadowej grupy bojowej, których wesprą siły lotnictwa, środki kosmiczne i w cyberprzestrzeni. „Za obecnymi tutaj strażnikami wolności stoją całe amerykańskie siły zbrojne” – zadeklarował.

Podkreślił znaczenie sojuszniczego współdziałania, wymiany danych i doświadczeń oraz utrzymania integralności terytorialnej NATO. „To najskuteczniejszy sojusz obronny w historii, cieszę się, że jesteśmy w jednym zespole, ale żaden kraj nie jest w stanie zwalczać globalnych zagrożeń w pojedynkę” – zaznaczył.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte