Powiat kędzierzyńsko-kozielski: ten budżet odczują kierowcy i pacjenci. Powiat szykuje najpoważniejsze od lat inwestycje na drogach i w służbie zdrowia

Autor Obywatelski

To było najważniejsze głosowanie w tym roku. Radni przyjęli budżet powiatu na 2017 rok. Za głosowało aż 19 z 21 radnych, w tym również radni opozycji. Zaplanowano kolejne remonty głównych traktów drogowych, poważne inwestycje w szkołach, a także w szpitalu, gdzie ruszy największa po latach rozbudowa. Wydatki powiatu wyniosą ponad 100 mln zł.Prawie 20 mln zł powiat wyda na inwestycje, to o 8 mln zł więcej niż w roku poprzednim. 10 mln zł kosztować będą inwestycje na drogach. Przebudowa drogi z Zalesia Śląskiego do Kędzierzyna-Koźla będzie kosztowała 7,1 miliona złotych, pierwszy etap przebudowy ulicy Wojska Polskiego 1,7 miliona złotych. Prawie 1,5 miliona złotych pochłonie pierwszy etap przebudowy drogi ze Zwiastowic do Ucieszkowa. Ale w budżecie jest też dofinansowanie drugiego etapu remontu alei Jana Pawła II kwotą ponad pół miliona złotych i adaptacja budynku starostwa przy ulicy Judyma za 325 tysięcy złotych. Wymiana pokrycia dachowego w budynku głównym starostwa pochłonie blisko pół miliona złotych. Niespełna 3 mln zł powiat wyda na realizację programu wsparcia kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach. 1,5 miliona złotych powiat wyda na poprawę efektywności energetycznej w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, co będzie wiązało się w przyszłości ze znacznymi oszczędnościami dla budżetu placówki. Blisko 3,2 miliona złotych pochłonie dotacja dla SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, który w ramach dużego projektu (w sumie ponad 20 mln zł z dofinansowaniem zewnętrznym) zbuduje nową salę operacyjną i przebuduje oddział intensywnej opieki medycznej, a to i tak dopiero początek modernizacji szpitala, bo potem do rozbudowanego budynku głównego ma zostać przeniesiony oddział dziecięcy.

– Jestem zadowolona z wyniku głosowania. Uważam, że mamy trudny, ale bardzo dobry budżet. Znalazło się w nim dużo zadań inwestycyjnych, na które przeznaczymy 20 proc. wszystkich wydatków. W mojej opinii to bardzo dużo. Jeśli chodzi o konstrukcję budżetu, to w powiatach jest ona zupełnie inna niż w budżetach gminnych. Wykonujemy 37 proc. zadań rządowych, na które nie mamy stuprocentowego pokrycia – oceniła starosta Małgorzata Tudaj.

Opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości również poparł ten projekt budżetu.

– Środków jest tyle, ile jest, budżet nie jest z gumy. Z zadowoleniem przyjmujemy dużą liczbę inwestycji, szczególnie w infrastrukturę. Liczymy na to, że wszystkie gminy naszego powiatu będą równo traktowane przy zadaniach inwestycyjnych – powiedział Andrzej Lachowicz.

Adam Lecibil Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

Komentarze są zamknięte