Album „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać”

Autor Obywatelski

Okładka albumu

Album zawiera zdjęcia oraz scenariusz filmu Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać. Obrazy zostały wybrane tak, by swoją wymową i klimatem uzupełniać opowiadaną historię. Album – podobnie jak film – powstał w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Jest również wyrazem wdzięczności wobec wszystkich tych, którzy przez lata wspierali produkcję filmu.


Autorem zdjęć jest Tomasz Dobrowolski, wybitny operator, od wielu lat współtwórca wielu ciekawych i warsztatowo znakomitych filmów, członek PSC (Polish Society of Cinematographers), elitarnego stowarzyszenia twórców zdjęć filmowych.

Sam film i jego scenariusz inspirowany jest walką oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Mazowszu. Przedstawione wydarzenia są kumulacją losów całego bohaterskiego pokolenia, dla którego głównym powodem walki pozostał HONOR i poczucie WOLNOŚCI.

Film ma na celu odbudowanie pamięci o ludziach, którzy ginęli w imię wartości, ratując „…resztki honoru mej ojczyzny”. Zdjęcia do filmu Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać zostały zrealizowane w 2010 roku. Z uwagi na negatywną postawę wobec pierwszego filmu o Żołnierzach Wyklętych Telewizji Polskiej i PISFu premiera odbyła się dopiero w marcu 2016 roku.

Na premierze obecny był Prezydent Andrzej Duda, który przejął patronat nad filmem po Ś.P. Prezydencie Lechu Kaczyńskim.

„Okazało się, że walka z filmem, z Żołnierzami Wyklętymi, ze mną, trwa także po jego premierze, czego najlepszym dowodem jest niedopuszczenie filmu przez postkomunistyczną elitę do Festiwalu Filmowego w Gdyni, a także do festiwalu operatorskiego Camerimage.

Dlatego uważam, że propagowanie niechcianego filmu – także poprzez ten album – poszerzy pole wolności polskiej kultury” – tak powód wydania albumu podsumowuje reżyser iproducent filmu Jerzy Zalewski.

Do nabycia na stronie www.2kolory.com.

Komentarze są zamknięte