Marcin Prus: zostałem mistrzem świata, bo rodzice obiecali mi, że przestaną palić papierosy

Autor Obywatelski

W fili nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy uliimg_1527cy Damrota w Kędzierzynie Koźlu, odbyło się spotkanie autorskie promujące książkę Marcina Prusa pt. „Mistrzem być”. To druga pozycja w historii autora,  po publikacji z 2013 roku pt. „Wszystkie barwy siatkówki”. Podczas spotkania z głównie młodą widownią, nasz były reprezentant Polski w siatkówce, dał się poznać z nieco innej strony.

 – Aby coś osiągnąć trzeba mieć przede wszystkim marzenia. I ja je miałem – rozpoczął spotkanie z młodzieżą Marcin Prus, któremu w roli moderatora spotkania pomagał Łukasz Pietrzyk. Na wstępie Marcin Prus wspomniał, jak będąc uczestnikiem swojego pierwszego obozu sportowego kadry narodowej juniorów, którą trenował wtedy Ireneusz Mazur, zrezygnował z niej bo… po prostu nie wytrzymał reżimu oraz natężenia

Marcin Prus (pierwszy z prawej), na zmianę, tryskał humorem i był bardzo poważny.

Marcin Prus (pierwszy z prawej), na zmianę, tryskał humorem i był bardzo poważny.

i obciążeń treningowych. Co było dalej i jak na tę odważną deklarację zareagował trener Mazur, odsyłam do książki „Wszystkie barwy siatkówki”.

 

„Mistrzem być” to z kolei pozycja pisana przez autora, który stał się bardzo dorosłą osobą. Jest ona pełna psychologicznych, dojrzałych przemyśleń autora, który po powrocie do kadry narodowej juniorów (bo trenerzy nie wyobrażali sobie jej bez Marcina – dop. aut) zamarzył sobie, że zostanie mistrzem świata. I został. Dlaczego? – Dlatego, że moi rodzice obiecali mi, że jak zostanę mistrzem świata przestaną palić papierosy – mówił podczas wykładu Marcin Prus. – Mój tato ma dzisiaj 68 lat i nie pali. Mama także – dodał znany kędzierzyńsko-kozielski siatkarz, który karierę sportową musiał zakończyć w wieku 23 lat z powodu licznych kontuzji. A od czego zaczęła się jego gehenna i jak potoczyła się kariera Marcina Prusa, między innymi w mediach? O tym można przeczytać w książce „Mistrzem być”. Książka powstała w 53 dni i składa się z 53 rozdziałów.

Dzisiaj Marcin Prus jest ambasadorem Szkolnych Ośrodków Sportowych, które promuje wspólnie z Waldemarem Wspaniałym, który także w historii kędzierzyńskiej siatkówki odegrał istotną rolę.

Polecam Wiktor Sobierajski

Marcin Prus (ur. 16 października 1978 w Starogardzie Gdańskim) – siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski.Karierę sportową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście jako wychowanek SKS Polmos Starogard Gdański. Po skończeniu pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego wyjechał do Rzeszowa, aby grać w SMS PZPS Rzeszów. Z Rzeszowa trafił do Mostostalu-Azoty, gdzie grał przez pięć lat. W tym czasie czterokrotnie został mistrzem Polski. W 2002 przeszedł do Gwardii Wrocław, jednak z powodu kontuzji nie rozegrał ani jednego spotkania w barwach tego klubu. W reprezentacji Polski w latach 1997–2001 rozegrał 97 spotkań. Obecnie współpracuje z radiem oraz telewizją, jest twórcą artykułów sportowych o tematyce siatkarskiej. Zaczynał w Telewizji Polskiej jako komentator spotkań siatkarskich, współpracownik telewizji Polsat, Polsat Sport oraz Polsat Sport Extra, jako reporter spotkań reprezentacji oraz wydarzeń ligowych. Pracownik kędzierzyńskiej rozgłośni radiowej Radio Park. 8 stycznia 2010 oficjalnie zakończył karierę zawodową meczem w Nowym Sączu. We wrześniu 2013 roku siatkarz wydał autobiografię Wszystkie barwy siatkówki.

www.wikipedia.pl

Komentarze są zamknięte