Kędzierzyn-Koźle: ile udźwignie wagonik podwieszony na linie? Gimnazjaliści eksperymentowali z techniką

Autor Obywatelski

Pod patronatem starostygetattachmid17839mpid5min1uid329f14d287778230 powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach, zorganizowano VI edycję Turnieju Wiedzy Technicznej „Potyczki z Techniką 2016” dla gimnazjalistów z naszego powiatu. W turnieju rywalizowało 9 drużyn: Publiczne Gimnazjum nr 1, PG 2, PG 3, PG 4, PG 5, PG 10 oraz z PG Bierawa, PG Walce i PG Cisek.– Rywalizacja była zacięta i podobnie jak w poprzednich edycjach dopiero ostatnia konkurencja pozwoliła wyłonić zwycięzców. Zadanie, które wywołało najwięcej emocji polegało na zbudowaniu z dwóch pudełek, patyczków, linki, spinaczy – wagonika, który podwieszony na linie miał przewieźć jak największy ciężar – relacjonuje Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

– Chcemy w ten sposób, na jak najwcześniejszym etapigetattachmid17839mpid6min1uid329f14d287778230e zachęcać gimnazjalistów do nauki w placówce. Gimnazjaliści mają okazje poczuć atmosferę szkoły i jak widać czują się u nas dobrze, dlatego cieszę się konkurs po raz kolejny przyciągnął aż tylu chętnych, wśród nich są pewnie również nasi przyszli uczniowie – zaznaczył wicestarosta Józef Gisman.

W jury zasiedli: Aurelia Stępień, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty, Piotr Brodaczewski, pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa Pracy ETP S.A., Janusz Krzyżanowski, kierownik produkcji Jokey Plastik Blachownia, Jagoda Zmarz, specjalista ds. inwestycji i środków trwałych Petrochemia–Blachownia S.A., mgr inż. Mirosław Chyliński – Politechnika Opolska oraz Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

W I etapie zawodnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań z zakresu informatyki, podstaw techniki, fizyki, elektrotechniki, matematyki. Następnie, w etapie II, w poszczególnych pracowniach zawodowych drużyny rozwiązywały zadania praktyczne, które przygotowali nauczyciele z ZSTiO (z elektrotechniki – mgr inż. J. Birecka, z j. angielskiego i j. niemieckiego zawodowego – mgr B. Oleśna, mgr E. Olszowska, z rysunku technicznego – mgr inż. J. Rams, z e-sportu – mgr inż. A. Bugiel, z mechaniki – mgr inż. E. Baron, zadanie z elektroniki przygotował dr hab. inż. M. Szmajda z Politechniki Opolskiej.

Zwycięzcami VI edycji turnieju została drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu, która wyprzedziła PG Cisek i PG Walce.

Nagrody (puchary, skrzynki narzędziowe, mierniki, słuchawki, głośniki, koszulki, zestawy wkrętaków, gadżety firmowe) ufundowali organizatorzy i partnerzy konkursu: Petrochemia Blachownia S.A., ETP S.A. zakład w Bierawie, Jokey Plastik Blachownia, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, ZSTiO i Politechnika Opolska.

Organizatorami konkursu byli Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu (koordynatorami byli: mgr inż. Jarosław Rams i mgr inż. Eliza Baron) we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Klasyfikacja indywidualna (po dogrywce): I m. – Krzysztof Wołkonowski (PG 5 K-Koźle) I m. – PG nr 5 K-Koźle, II m. – Marcin Brzoza (PG 1 K-Koźle) II m. – PG Cisek, III m. – Karol Wilk (PG Cisek ) III m. – PG Walce

Klasyfikacja drużynowa: I m. – PG nr 5 K-Koźle, II m. – PG   Cisek, III m. – PG   Walce

Adam Lecibil
Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

Komentarze są zamknięte