Opolski Park Sportu – koncepcja zagospodarowania terenu wokół HWS „Okrąglak”

Autor Obywatelski

2016-11-08_147861416521Powstanie Opolski Park Sportu – najnowocześniejszy kompleks sportowy w regionie. W skład Opolskiego Parku Sportu wejdzie hala widowiskowo-sportowa „Okrąglak”, sportowa hala multifunkcyjna w miejscu „Cieplaka” z dodatkowym zapleczem. Na terenie obok usytuowany będzie kompleks boisk nowej generacji typu „Orlik”, boisko multifunkcyjne betonowe, strefa do wyczynowej jazdy na rowerach i rolkach – pumptrack i pool, ścieżki zdrowia, kreatywny plac gier. Zmodernizowany zostanie także teren sportowy szkoły (PG nr 7), na którym znajdzie się uzupełniająca Opolski Park Sportu infrastruktura sportowa: m.in. boisko trawiaste, bieżnia, boisko do siatkówki, strefa lekkoatletyczna, plac zabaw. Na terenie OPS znajdzie się również lądowisko dla śmigłowców (zapotrzebowanie szpitala).
Koncepcja zakłada połączenie Opolskiego Parku Sportu ścieżkami rowerowymi ze Stadionem Odry Opole oraz terenami sportowo-rekreacyjnymi na Osiedlu AK oraz dalej z nową inwestycją sportowo-rekreacyjną na Malince (ul. Koszalińska/Piotrkowska) – tworząc tym samym uzupełniający się rowerowy szlak sportowy.
Opolski Park Sportu odpowie na zapotrzebowanie strategicznych dyscyplin sportowych w Opolu, sportu młodzieżowego oraz szkolnego i przyczyni się do podniesienia standardu szkolenia w naszym regionie. Na głównej hali będą rozgrywać mecze, m.in. Superligowi Gwardziści, a na boiskach tuż obok będą trenować młodzi sportowcy Międzyszkolnego Ośrodka Sportu czy klubów sportowych z naszego miasta. Teren OPS będzie otwarty dla mieszkańców i stanie się centralnym punktem na sportowej mapie Opola.
2016-11-08_147861416520Co więcej Opolski Park Sportu w przyszłości ma szansę stać się profesjonalnym ośrodkiem sportowym w Opolu, przyciągającym zarówno wielkie widowiska sportowe, jak i sport dzieci i młodzieży w formie stacjonarnej lub też w formie obozów sportowych czy CAMP’ów. Dzięki multifunkcyjności i nowoczesnym rozwiązaniom stanie się strategicznym kompleksem sportowym w regionie, w którym sportowcy będą mogli korzystać z profesjonalnego szkolenia w nowoczesnej infrastrukturze.
Realizacja inwestycji będzie odbywała się etapami:
Etap pierwszy: ekspertyza techniczna i dokumentacja wstępna; następnie dokumentacja projektowa budynku usługowo-handlowego „Cieplak”.
Etap drugi: budowa hali treningowej w miejscu budynku usługowo-handlowego „Cieplak”
Etap trzeci: budowa Orlika, budowa boiska multifunkcyjnego, pumptrack i ścieżka zdrowia (siłownie, street workout park)
Etap czwarty: modernizacja terenu szkoły
Etap piąty: lądowisko dla śmigłowców i ścieżki rowerowe
Opolski Park Sportu obejmuje zagospodarowanie budynku handlowo-usługowego „Cieplak” wraz z przywróceniem obiektowi funkcji sportowej. Po wstępnej ocenie technicznej budynku została przygotowana koncepcja remontu obecnego obiektu. Obecnie przystępujemy do wykonania ekspertyzy technicznej konstrukcji budynku i przygotowania koncepcji (40 tys. zł). W przyszłym roku wykonana zostanie dokumentacja projektowa (300tys. zł).
Remont „Cieplaka” daje możliwość wykorzystania potencjału wielkościowego tego budynku i umożliwi stworzenie multifunkcyjnego obiektu sportowego będącego uzupełnieniem HWS „Okrąglak” i współtworzącego tkankę Opolskiego Parku Sportu. W wyremontowanym „Cieplaku” znalazłoby się pełnowymiarowe boisko do sportów halowych (m.in. piłka ręczna) z niewielką trybuną. Na poziomie drugim, wokół boiska zostałaby umieszczona bieżnia lekkoatletyczna wzorowana na halach w Stanach Zjednoczonych, doskonale wykorzystująca potencjał przestrzeni „Cieplaka”. W wyremontowanym obiekcie powstałaby także profesjonalna ścianka wspinaczkowa o wysokości 15 m., sale do squasha, sala gimnastyczna z możliwością uprawiania sportów walki, zaplecze szatniowo-sanitarne dla całego Opolskiego Parku Sportu. Druga koncepcja dot. Cieplaka zakłada wyburzenie obiektu (koszt ok. 1,5 mln) i budowę nowoczesnej technologicznie mniejszej hali o lekkiej konstrukcji membranowej.

Koncepcja OPS została przygotowana na podstawie zleconej przez Wydział Sportu UM Opola „Analizy potencjału wybranych dyscyplin sportowych i interesariuszy terenu na potrzeby zagospodarowania terenu wokół HWS „Okrąglak”. Analizę wykonała firma Openfiled sp. z o.o. Infrastruktura Opolskiego Parku Sportu powstanie na terenie pomiędzy ulicami Oleska/Wodociągowa do granicy z terenem Lidla. Koncepcja zagospodarowania została opracowana przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Opola przy współudziale MOSiR Opole, Wydziału Inwestycji Miejskich i Wydziału Oświaty UM Opola.

UM Opole

Komentarze są zamknięte