Politechnika Opolska otworzyła swe podwoje Kędzierzynie-Koźlu!

Autor Obywatelski

Pierwsza immatrykugetattachmid16949mpid8min1uidcf2e4efda5b9d6c8lacja, pierwsze „Gaudeamus igitur” – pierwsze studia dzienne w Kędzierzynie-Koźlu stały się faktem! Na Wydziale Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej przy ul. Kozielskiej uroczyście zainaugurowano rok akademicki.„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi.” Tym razem niewiedzących było dwoje. Prezydent miasta Sabina Nowosielska i rektor PO nie przejęli się faktem, że przez 20 lat nie udało się uruchomić studiów dziennych w Kędzierzynie-Koźlu. Szybko doszli do porozumienia i takiego samego tempa działań zażądali od swoich podwładnych, a nawet… Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Realizacja pozornie szalonego planu trwała niespełna rok. Nie brakowało sceptyków, ale kolejne formalności były planowo załatwiane. Zgodę wyraził senat uczelni, minister, zaadaptowano pod potrzeby akademickie były budynek po szkole podstawowej nr 14. Pozostało tylko uroczyście otworzyć pierwszy rok akademicki w Kędzierzynie-Koźlu, co właśnie stało się faktem.

Na siódmym wydziale Politechniki Opolskiej kształci się ponad 20 studentów. Do wyboru mieli dwa kierunki: przemysłowe technologie informatyczne i systemy biotechniczne. Większość z kędzierzyńskich studentów złożyła dziś ślubowanie i została pasowana na studentów uczelni przez rektora Tukiendorfa (immatrykulacja). W inauguracji wzięli także udział marszałek Andrzej Buła, władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele firm reprezentowanych w Radzie Gospodarczej przy prezydent miasta.

– Dokonaliśmy oceny potrzeb młodzieży oraz otoczenia. Na podstawie przeprowadzonych ankiet zdecydowano, że zaproponujemy kierunki techniczne, dające kwalifikacje, które zapewniają znalezienie pracy zaraz po zakończeniu nauki. Będziemy obserwować rosnące zapotrzebowanie na coraz to większą liczbę inżynierów. To zawody, które dziś i w przyszłości dawać będą dobrze płatną pracę, a przede wszystkim satysfakcję – zaznaczył rektor Tukiendorf.

Marszałek województwa Andrzej Buła zaapelował do przedsiębiorców, żeby jak najszybciej włączyli się w kształcenie zawodowe studentów z ul. Kozielskiej. Prezydent Sabina Nowosielska podkreśliła znaczenie „chemii”, dzięki której znalazła wspólny język z rektorem Tukiendorfem i podziękowała przedstawicielom biznesu w Radzie Gospodarczej za dotychczasowe zaangażowanie w prace nad uruchomieniem studiów.
– Mam nadzieję, że wszyscy studenci znajdą najpierw praktyki na terenie naszego miasta, a później także pracę – zaznaczyła prezydent Nowosielska.

Oprócz wydziału PO w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął też działalność blisko współpracujący z politechniką Instytut Konfucjusza. Jego polska dyrektor Ewa Jakuczek wygłosiła wykład inauguracyjny poświęcony Chinom, gdzie mówiła zarówno o rozmachu inwestycji w Kraju Środka, jak i ciekawostkach kulinarnych.

Komentarze są zamknięte