Plaga nielegalnych domów opieki. Zdaniem minister rodziny może ich być nawet 100

Autor Obywatelski

W kraju jest problem rafalska-m-bieleckinielegalnych domów opieki społecznej, działających w tzw. szarej strefie – powiedziała w piątek w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Minister zaapelowała o sprawdzanie miejsc opieki.

Minister odniosła się do przypadku śmierci pensjonariuszy Domu Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu. Tamtejsza prokuratura prowadzi śledztwo ws. śmierci pięciu osób przewiezionych do miejscowych szpitali z Domu Schronienia. Po informacjach o niewłaściwej opiece nad pensjonariuszami przeniesiono z niego do zgierskich szpitali 13 osób; pięć z nich zmarło w szpitalach.

„W Polsce jest problem funkcjonowania nielegalnych domów opieki społecznej w tzw. szarej strefie, gdzie pod płaszczykiem prowadzenia działalności gospodarczej prowadzona jest usługa opiekuńcza, czasami nad ciężko chorymi osobami starszymi” – powiedziała dziennikarzom Rafalska.

„Dom w Zgierzu nie powinien w takiej formule w ogóle funkcjonować. Był zarejestrowany jako noclegownia, a funkcjonował jako dom pomocy społecznej, udzielając opieki – jeśli można tak nazwać jego działalność – w sposób zupełnie nieuprawniony, w nieodpowiednim standardzie i bez wymaganego zezwolenia” – dodała minister.

Jej zdaniem problem nielegalnych placówek w największej koncentracji występuje prawdopodobnie w województwie mazowieckim, gdzie są duże potrzeby pełnienia całodobowej opieki. „Mamy informacje, że może być takich placówek 60, a w całej skali kraju ponad 100” – dodała.

Minister zaapelowała o zgłaszanie przypadków nielegalnie działających domów opieki wydziałom polityki społecznej urzędów wojewódzkich bądź powiatowym centrum pomocy rodzinie.

mp/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte