Rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu na Plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji

Autor Obywatelski

wk4_5059W ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zorganizowano Międzynarodowy Konkurs na Plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU.

Ponad 150 plakatów napłynęło z Polski, Kanady, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec i Japonii.

Jury w składzie:

  • Profesor Rosław Szaybo – przewodniczący,
  • Profesor Wojciech Fałkowski (którego w czasie obrad reprezentował Michał Wiater, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON),
  • Dr Jan Tarczyński (którego w czasie obrad reprezentował Maciej Biernat, kustosz Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego),
  • Piotr Młodożeniec,
  • Wiesław Wałkuski,
  • Wojciech Korkuć,
  • Krzysztof Dydo,
  • Wojciech Boberski,
  • Krzysztof Kosior – prawnuk Rotmistrza Witolda Pileckiego,
  • Małgorzata Kupiszewska

wybrało 5 finalistów. Zwycięzcą konkursu i zdobywcą głównej nagrody (10.000 PLN i nagrody rzeczowej) został Zbigniew Babiński z Elbląga.

Drugie miejsce ex aequo zajęli: Wojciech Sobolewski z Warszawy i Jarosław Polkowski z Biskupca. Laureaci otrzymają po 3.000 PLN i nagrody rzeczowe.

Na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo: Grzegorz Myćka z Zielonej Góry i Lex Drewiński z Falkensee (Niemcy). Otrzymają oni nagrodę w wysokości po 2.000 PLN oraz nagrody rzeczowe.

Fundatorem nagród rzeczowych jest Minister Obrony Narodowej, natomiast nagród pieniężnych Fundacja PZU.

Nagrody wręczane będą 19 listopada w Warszawie podczas uroczystej gali Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Fundację PZU i Fundację PKO BP.

wk4_5051W opinii jurorów nagrodzone prace, proporcjonalnie do przyznanych miejsc, najlepiej realizowały wymóg czytelności przekazu przy jednoczesnym wysokim poziomie graficznym. W ten sposób odpowiadały wymogom konkursu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”, niosąc zrozumiałe społeczne i historyczne przesłanie. Po uważnym rozpatrzeniu nadesłanych plakatów Jury zgodnie doszło do przekonania, że I nagrodę powinna otrzymać praca Zbigniewa Babińskiego z Elbląga. Należy podkreślić, że I nagroda jest bezapelacyjna, jako że przekaz merytoryczny jest zrozumiały, czytelny dla każdego odbiorcy, ze świetnym pomysłem i wykonaniem. Podobnie ciekawe jest ujęcie tematu u zdobywców drugiego i trzeciego miejsca – podkreślił prof. Rosław Szaybo, przewodniczący komisji konkursowej.

Organizator projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, krakowska Fundacja GDZIE, przygotowuje katalog pokonkursowy 41 prac zwycięskich i wyróżnionych oraz dodatkowo trzech prac, które znalazły uznanie Prezesa Fundacji.

Wysoki poziom prac i różnorodność przekazu trudnego tematu pokazała, że polska szkoła plakatu, bo nazwiska wielu twórców były dla jurorów nieznane, jest kontynuowana i napawa nadzieją na dalszy przyszły rozwój. Wystarczy tylko artystom stworzyć warunki, by mogli tworzyć i dzielić się swoim dorobkiem, a możemy być spokojni o losy polskiej sztuki. Szczególnie dziękuję tym artystom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i już po raz drugi wzięli udział w organizowanym konkursie. Wcześniej wypowiedzieli się o zwycięskiej misji pułkownika Kuklińskiego teraz o Niezwyciężonym Rotmistrzu Pileckim – powiedziała Małgorzata Kupiszewska, koordynator projektu.

W najbliższy czwartek, 13 października o godzinie 17:30, w Pałacu Sztuki na Placu Szczepańskim w Krakowie odbędzie się wernisaż 5 nagrodzonych i 14 wyróżnionych prac. Wystawie plakatów towarzyszyć będzie muzyka polskiego pianisty i kompozytora Tomasza Trzcińskiego, który specjalnie na ten dzień przyjedzie z Niemiec.

jkg

Komentarze są zamknięte