Upamiętnią pobyt „Łupaszki” pod Głubczycami. Wystąpi Andrzej Kołakowski

Redaktor

plakat-lupaszko1W niedzielę 2 października 2016 roku we wsi Królowe pod Głubczycami zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca pobyt majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego bliskich towarzyszy, którzy wiosną 1947 r. znaleźli schronienie na ziemi głubczyckiej.

O pobycie Łupaszki pod Głubczycami pisaliśmy przed rokiem. Artykuł ukazał się również w Nr 14. specjalnego wydania NGO.

Uroczystość zostanie rozpoczęta o godz. 12.30 Mszą świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca w Królowem. Na godz. 14.00 przewidziano odsłonięcie i poświęcenie tablicy, która stanie w dawnym młynie – miejscu schronienia bohaterów Powstania Antykomunistycznego. Następnie uczestnicy uroczystości są zaproszeni na poczęstunek w świetlicy wiejskiej. W związku z odsłonięciem tablicy będą miały miejsce dwa koncerty barda Andrzeja Kołakowskiego. Pierwszy odbędzie się w sobotę o godz. 19.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu, natomiast drugi, zaraz po uroczystościach w Królowem, w niedzielę o godz. 16.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Głubczycach. Wstępy na oba koncerty będą wolne.

Swoją obecność podczas uroczystości zapowiedzieli m.in. pan Jerzy Lichtarowicz – szwagier Zygmunta Szendzielarza – i por. Marian Markiewicz ps. „Maryl” – żołnierz AK Okręgu Nowogródzkiego i uczestnik powojennego Powstania Antykomunistycznego.

W organizację przedsięwzięcia włączyło się kilka środowisk i wiele osób niezrzeszonych. Na tablicy fundator zostanie określony mianem „Głubczyczan – którzy chcą pamiętać”.

Informacje szczegółowe dotyczące wydarzenia są publikowane na stronie wydarzenia na portalu facebook.

MZ

Komentarze są zamknięte