Allegro zostanie przejęte?

Autor Obywatelski

Południowoafrykaiqvktkpturbxy85zjzlztvjzdm3zdllnzizztdlnti0mzljntc1yzy3ny5qcgetlqmais0d6m0cmpmfzqmuzqg8lqfzmi9wdwxzy21zl01eqv8vmtqwyjfjzmu3zjbhyzuyzwrjmdewzdcwotc4ztg0ymuucg5namiańska firma Naspers dostanie co najmniej cztery oferty na Allegro, a umowa zakupu może spowodować wycenę największej platformy aukcyjnej w Europie Wschodniej na poziomie 2,2 mld dol. – wynika z informacji agencji Reuters.
Jak informują źródła Reutersa, Advent połączyła siły z amerykańską firmą inwestującą na niepublicznym rynku kapitałowym Hellman & Friedman; Apax Partners zjednoczył się z kanadyjską CPP Investment Board; Cinven z Permira; a CVC Capital Partners z amerykańską grupą inwestycyjną General Atlantic. Permira, Cinven, Apax, Advent, H&F i General Atlantic odmówiły komentarza, a agencji Reuters nie udało się uzyskać wypowiedzi Naspers, CVC i CPP.

Advent i CVC już wcześniej inwestowały w Polsce – ta druga zainwestowała w ubiegłym roku w dystrybutora energii elektrycznej dla przewoźników kolejowych w Polsce firmę PKP Energetyka, a umowę rząd chce unieważnić. Allegro z liczbą 14 milionach klientów konkuruje z eBayem i Amazonem, a także OLX.pl również należącym do Naspers.

Oczekuje się, że polski rynek handlu internetowego wzrośnie w 2016 r. o 15 proc. do 35,8 mld zł, a do 2020 r. do 63 mld zł, jak podaje Sociomantic Labs. Allegro to najpoważniejsza inwestycja Naspers – największej południowoafrykańskiej firmy pod względem wartości rynkowej – w handel elektroniczny.

Naspers przekształciła się z wydawnictwa w czasach apartheidu w wartą 65 mld dol. potęgę internetową dzięki inwestycjom w handel elektroniczny na rynkach wschodzących. Działa w 130 krajach i ma udziały w rosyjskiej grupie internetowej Mail.Ru Group, a także w Tencent Holdings, która jest operatorem największego chińskiego portalu społecznościowego i prowadzi działalność w internetowej branży rozrywkowej.

W grudniu 2015 roku Naspers pozyskała 2,5 mld dol. na sfinansowanie przejęć.

Żródło: Reuters

Komentarze są zamknięte