Byli funkcjonariusze SB nadal piastują ważne funkcje

Autor Obywatelski

Były por. SB Bogdan Mikołajczyk zajmuje lukratywne posady w Gorzowie. Urząd miasta namaścił go niedawno na szefa Miejsk147371698913664685944iego Domu Kultury. Jego biogram funkcjonariusza SB przyprawia o zawrót głowy. Z takim zacięciem tępił w latach 80-tych opozycję antykomunistyczną, że aż odmawiał wykorzystywania zwolnień lekarskich.Bogdan Mikołajczyk został wysunięty przez Urząd Miasta Gorzowa do pełnienia funkcji szefa MDK. Został wybrany jako najwłaściwszy człowiek do pełnienia eksponowanej funkcji przez komisję urzędu miasta i jego prezydenta Jacka Wójcickiego. Lukratywna posada okazała się jednak dla niego za mało atrakcyjna i sam zrezygnował z objęcia urzędu. Jeszcze wcześniej Mikołajczyk został dyrektorem Radia Plus w Gorzowie.
Prasa lokalna nie interesuje się przeszłością Mikołajczyka, podając niewiele ponadto, że pochodzi z Głogowa. Tymczasem jak wynika z akt IPN, w 1980 r. zgłosił się on tam do pracy w Służbie Bezpieczeństwa. Do wydziału III-A walki z opozycją antykomunistyczną. Zasłużył się w okresie stanu wojennego w regionie dużej aktywności opozycji zagłębia głogowsko-legnickiego.

Mikołajczyk pozyskiwał tajnych współpracowników I rozpracowywał wrogów PRL-u. W stanie wojennym dokonywał tego m.in. w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych w Głogowie. Był uznawany za jednego z bardziej sumiennych i wyróżniających się funkcjonariuszy.

„Wykazał się jako dojrzały pracownik operacyjny nie dając się sprowokować i zachowując spokój pomimo prowokacji i obelg ze strony internowanych” – oceniali go przełożeni z SB. Z pełnym poświęceniem realizował zadania wymierzone w „S”. Z taką zapalczywością tępił Solidarność, że w SB wyróżniano to – „Nie wykorzystuje zwolnień lekarskich” – podkreślali przełożeni funkcjonariusza. Nic dziwnego, że w SB podwyższano mu pensję, awansowano go i wyróżniano, skoro odnosił „sukcesy”. Najważniejszy z nich miał miejsce w 1987 r. „Dzięki jego ofiarności w realizacji spraw operacyjnych doprowadzono w dniu 11 kwietnia 1987 roku do likwidacji dwóch punktów kontaktowych nielegalnych struktur b. NSZZ „S” działających na terenie Głogowa. Zatrzymano również do dyspozycji Wydziału śledczego WUSW i Prokuratury jednego z najbardziej aktywnych członków tejże struktury konfiskując jednocześnie znaczne ilości nielegalnych wydawnictw” – zapisano w dokumencie SB.

niezalezna.pl

Komentarze są zamknięte