Reprywatyzacja po warszawsku

Autor Obywatelski

Prokuratura137370907113487743572 Krajowa poinformował dziś, że 9 postępowań, dotyczących kontroli ws. prawidłowości decyzji z lat 2010-16 o zwrot gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r., przekazano do Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu. Jedno nadal prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Postępowania mają związek z rozpoczętą w kwietniu br. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontrolą decyzji reprywatyzacyjnych w Warszawie, które zapadły w latach 2010-2016. Sprawie od miesięcy przypatruje się „Dodatek Warszawski Gazety Polskiej Codziennie”, który zaznacza, że afera reprywatyzacyjna może być początkiem politycznego końca prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy próbowała wybrnąć z kłopotów, publikując Białą Księgę dotyczącą zwrotu stołecznych nieruchomości. Ale dokument ten tylko wzmaga podejrzenia wobec wiceprzewodniczącej PO i jej otoczenia.

13 lipca Hanna Gronkiewicz-Waltz – pod naciskiem niezależnej prasy (m.in. „Gazety Polskiej Codziennie”), miejskich aktywistów oraz części radnych – opublikowała Białą Księgę reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Chodzi o proces zwrotu uprzednim właścicielom (lub ich następcom prawnym) mienia znacjonalizowanego przez państwo w 1945 r. na podstawie dekretu Bolesława Bieruta. Biała Księga miała ostatecznie uciszyć wszystkich krytyków urzędującej prezydent i pokazać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma w sprawie zwrotu nieruchomości nic do ukrycia. Ale okazało się, że w dokumencie ukryto prawie wszystko.

CZYTAJ WIĘCEJ: Maciej Wąsik ujawnia: W CBA było polecenie, aby Warszawą się nie zajmować

niezalezna.pl

Komentarze są zamknięte