Nyski Dom Kultury: Zaleszczyki – „polski Meran”

Autor Obywatelski

Otrzymazaleszczykiliśmy zaproszenie o treści jak niżej: KLUB TARNOPOLAN W NYSIE URZĄD MIASTA I GMINY NYSA ORAZ NYSKI DOM KULTURY IM. WANDY PAWLIK zapraszają na odczyt TOMASZA KUBY KOZŁOWSKIEGO z Domu Spotkań z Historią w Warszawie PT. „ZALESZCZYKI, ZALESZCZYKI… MIASTO SŁOŃCA I WINNIC”. Odczyt odbędzie się 14 CZERWCA 2016, WTOREK, GODZ. 16.00 w Nyskim Domu Kultury przy ulicy Wałowej 7.

Odkąd poza granicami Rzeczypospolitej znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi z powszechnej świadomości Polaków zniknęły ich nazwy, burzliwe dzieje, fascynujące postacie z nimi związane. Tak stało się też z modnymi niegdyś kresowymi letniskami. Zaleszczyki, leżące w zakolu Dniestru, na granicy z Rumunią, dzięki swemu wyjątkowemu klimatowi przyciągały w latach trzydziestych dwudziestego wieku tłumy letników. W programie spotkania m.in. opowieść o urządzonych z rozmachem naddniestrzańskich plażach,
zaleszczyckich winnicach i organizowanym we wrześniu święcie „Winobrania”, rezydencji Brunickich i Turnauów, ostatnich wakacjach Piłsudskiego na Kresach i „zaleszczyckiej szosie”, która w okresie PRL stała się propagandowym synonimem wrześniowej ucieczki elit. Dodatkową atrakcją będzie pokaz reportażu filmowego PAT ze święta winobrania w Zaleszczykach w drugiej połowie lat 30. Opowieść o jednym z najmodniejszych letnisk II Rzeczypospolitej nazywanych często „polskim Meranem” ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki ze zbiorów autora. Zapraszamy!

Spotkanie odbywa się w ramach XXX Koleżeńskiego Zjazdu Byłych Mieszkańców Województwa Tarnopolskiego. Uroczysta Akademia w Nyskim Domu Kultury zorganizowana z tej okazji rozpocznie się o godz. 15.30.

oprac: Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte