W poniedzia
łek 6 czerwca br. Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot obiegowy o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego, którego wprowadzenie do obiegu jest zaplanowane na luty 2017 r. W ostatnich latach NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.
W.S

Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za najlepszy artykuł
