Do wójta Dobrzenia Wielkiego oraz radnych gminy został wysłany list.
– List jest oficjalnym zaproszeniem dla władz gminy do podjęcia rozmów i do rozpoczęcia procesu konsultacji. Chcemy to zrobić w formie oficjalnej i grzecznościowej, żeby pokazać z naszej strony pełną wolę współpracy. I liczymy na dobrą odpowiedź – mówi Marcin Ociepa przewodniczący Rady Miasta Opola.
Połączenie Opola i Dobrzenia Wielkiego – taką propozycję ponawiają władze Opola. Prezydent wraz z przewodniczącym rady miasta wystosowali oficjalne zaproszenie na rozmowy do wójta gminy Dobrzeń Wielki. – Deklarujemy chęć współpracy – mówią. Według pomysłu samorządowców Opola, obie gminy miałyby zostać złączone, co miałoby przynieść korzyści nie tylko gminom, ale całej Opolszczyźnie. – Jest mnóstwo argumentów, które za tą propozycją przemawiają, a one są zawarte we wniosku, który złożyliśmy do wojewody – mówił prezydent Wiśniewski. – Przedmiotem naszych działań jest przede wszystkim dobro Opolszczyzny; żeby nam się tu wspólnie dobrze żyło – dodaje.
Prezydent przekonuje, że dzięki złączeniu gmin możliwe jest pozyskanie 100 milionów złotych uzyskanych dzięki nowym przepisom podatkowym. Opole deklaruje, że całość zostanie przekazana na inwestycje w Dobrzeniu Wielkim. – My nie chcemy nikomu pieniędzy zabierać, ale jesteśmy gotowi zaoferować, że wszystkie te pieniądze pochodzące z bonusu rządowego, jesteśmy w stanie przekazać w ciągu 4-5 lat na tereny, które dziś obejmuje Dobrzeń Wielki. – mówi Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta. – Chcemy zachować te społeczności w obecnym stanie, bez budowania murów czy granic, bo bariery jakie w tej chwili istnieją to wyłącznie bariery administracyjne. One są wytworzone sztucznie, ale i tak wszyscy jesteśmy mieszkańcami tego regionu – mówi Ociepa.
– Nie jesteśmy inni – przekonuje prezydent Wiśniewski. – Wspólnie uczymy się w tych samych szkołach, robimy zakupy w tych samych sklepach, mamy tych samych znajomych, spotykamy się na tych samych wydarzeniach.
Czy argumenty, także finansowe, spowodują, że stolica województwa opolskiego stanie się większa?
Oprac. w.s
Elektrownie Opole nie zbudowali z prywatnych funduszy mieszkańcy Dobrzenia, ale budowa była finansowana z budżetu państwa,a więc całego Narodu. Korzyści powinny płynąc do całego społeczeństwa woj.opolskiego!