Nie rzucim ziemi skąd nasz ród [fotorelacja]

Autor Obywatelski

3 maja Góra św. AnnyJak co roku 3 maja na Górze św. Anny odbyły się obchody wybuchu III Powstania Śląskiego. W tym roku przypadła 95 rocznica tego jakże ważnego powstania w dziejach Polski, jak twierdzi profesor Franciszek Marek – jedynego zwycięskiego powstania. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Bazylice pw. Św. Anny w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpił przemarsz pod Pomnik Czynu Powstańczego. Uczestnicy marszu zatrzymali się też pod pomnikiem Papieża Świętego Jana Pawła II, gdzie pomodlono się w intencji Ojczyzny. Pod Pomnikiem Czynu Powstańczego odśpiewano Hymn Polski, delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Następnie przedstawiciele organizacji, osoby publiczne zabrały głos.

Pierwszy przemawiał Senator RP Jerzy Czerwiński, znany na Opolszczyźnie działacz narodowy, współorganizator tych obchodów. Po nim zabrali głos: Kazimierz Głowacki – przedstawiciel Związku Polaków w Niemczech „Rodła”, następnie Profesor Franciszek Marek – wielki autorytet tej Ziemi, po nim przedstawicielka ONR Natalia Gackowska, która za słowa z serca płynące pełne miłości do Ojczyzny i Boga otrzymała od zebranych gromkie oklaski. Kolejnymi przemawiającymi byli Maciej Ślęczek z Polskiej Cerekwi, który sam siebie nazywa Ślązakiem z dziada pradziada i polskim patriotą, Adam Sadłowski – radny Rady Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu, Sebastian Szklarczyk – radny Rady Powiatu w Kędzierzynie-Koźlu oraz mecenas Alicja Nabzdyk – córka tej Ziemi przedstawicielka Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk. W tym roku obchody zgromadziły wiele osób i organizacji. Jeden z przemawiających powiedział, że tak liczna obecność na tegorocznych obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego może doprowadzi do przywrócenia jego świetności sprzed wielu lat.

3 maj 2016W obchodach wzięło udział wiele organizacji, m.in.: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk, ONR, Związek Polaków w Niemczech „Rodło”, Civitas Christiana Oddział w Opolu z dyrektorką oddziału Panią Aliną Kostęską na czele oraz wielu przedstawicieli organizacji patriotycznych i narodowych. Ważne było też zadbanie o sprawny przebieg obchodów, nad czym czuwał Pan Leszek Żabski z Kędzierzyna – Koźla, znany działacz patriotyczny i katolicki, który prowadził uroczystości zarówno pod pomnikiem jak i w czasie przemarszu. W trakcie manifestacji śpiewano pieśni patriotyczne. Po uroczystościach uczestnicy udali się na poczęstunek do polowej kuchni wojskowej, który dzięki ofiarodawcy był doskonałym uwieńczeniem tegorocznych obchodów tego święta.

Dariusz Kolbek
Dyrektor Biura Senatorskiego
Senatora RP Jerzego Czerwińskiego

foto:  „Władysław Lichorobiec”

Komentarze są zamknięte