Kędzierzyn-Koźle zwróci milion a Praszka pół miliona

Autor Obywatelski

Jak twierdzi wicewrodzina 550ojewoda opolski Violetta Porowska, minister Elżbieta Rafalska postawiła Opolszczyznę za wzór w realizacji programu 500 plus. – Dostaliśmy specjalne podziękowanie od minister Rafalskiej, która rekomenduje nasze działania innym województwom – mówi Porowska.

W województwie opolskim w sumie złożono ponad 42 tysiące wniosków na 63 010 dzieci, czyli 77% z przewidywanej liczby (81,5 tys). Budżet państwa przekazał na Opolszczyznę niemal 17,3 mln złotych, a z tego wypłacono nieco ponad 12 mln złotych. Według danych Urzędu Wojewódzkiego Województwo opolskie znalazło się na drugim miejscu w skali kraju w kwestii realizacji programu. Tuż przed nim jest woj. podlaskie.

Pieniądze najszybciej wypłacają gminy Kamiennik, Byczyna czy Popielów. Tam wypłacono środki z ponad 95 proc. złożonych wniosków. Na końcu tej skali znalazły się Skarbimierz, Prószków i Tarnów Opolski z wynikiem 8-9 proc. Wśród 71 gmin Opolszczyzny, gminy Baborów, Prószków, Olszanka i Tarnów Opolski w ogóle nie złożyły zapotrzebowania na środki. Zezwala na to ustawa, która pozwala im się wstrzymać do trzech miesięcy.
Niektóre gminy złożyły zapotrzebowanie i otrzymały pieniądze, natomiast nie wypuściły ich dalej. To Praszka i Kędzierzyn – Koźle. – Te pieniądze są na kontach gmin i do nich wystąpiliśmy z nakazem zwrotu. Te pieniądze nie mogą być przetrzymywane tylko przekazywane natychmiast – zaznacza wicewojewoda. Kędzierzyn – Koźle musi zwrócić milion, Praszka 500 tysięcy złotych.
Rekordzistami okazała się rodzina z Namysłowa, która otrzymała 5 tysięcy złotych na 10 dzieci.
sp

Komentarze są zamknięte