Relacja z 70. rocznicy defilady w Wiśle oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flame ps. „Bartek”.

Autor Obywatelski

NSZ Wisła fb3 maja 1946 roku oddział Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” dokonał spektakularnego czynu. Około 200 w pełni uzbrojonych i umundurowanych partyzantów na dwie godziny zajęło miasto Wisła i przeprowadziło defiladę z okazji Święta Konstytucji 3 maja.
To był jedyny taki przypadek w całym kraju, kiedy to na oczach komunistycznych okupantów oraz wojska sowieckiego stacjonującego w mieście urządzono przemarsz wojsk podziemnych. W 70. rocznicę wydarzenia Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Śląsk Cieszyński zrekonstruował defiladę.
O godzinie 10:30 na polu namiotowym przy kempingu Jonidło odbyła się polowa Msza święta. Po Mszy świętej grupy rekonstrukcji historycznej NSZ, wraz z innymi uczestnikami wydarzenia, przemaszerowały ulicą Wyzwolenia, by złożyć wieńce pod pomnikiem. Następnie wszyscy przemaszerowali na rynek miejski na dalszą część uroczystości. Tam odbyły się przemówienia przedstawicieli władz samorządowych, organizacji narodowych, grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń i innych. W tym roku na defiladzie gościła reprezentacja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w postaci posła Stanisława Pięty.

Damian Kaniak

Komentarze są zamknięte