Gorący czerwiec Wantuły

Autor Obywatelski
Tomasz Wantuła i Halina Damas Łazowska jeszcze w fotelach rajców miejskich. Dziś na ławie oskarżonych.

Tomasz Wantuła i Halina Damas Łazowska jeszcze w fotelach urzędników miejskich. Dziś na ławie oskarżonych.

16 czerwca 2015 r. rozpoczął się proces byłego prezydenta Kędzierzyna-Koźla Tomasza Wantuły. Oprócz byłego prezydenta na ławie oskarżonych zasiedli jego zastępca Paweł Rams i szefowa gabinetu Halina Damas-Łazowska. Były prezydent nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Rozprawa dotyczy likwidacji i przekształcenia szkół w 2012 roku. Reformatorem był Tomasz Wantuła, Paweł Rams i szefowa biura prezydenta Halina Damas-Łazowska. Prokurator Paweł Gawlas przeczytał akt oskarżenia, w którym podnoszono, że Tomasz Wantuła w okresie od 27 lutego do 31 sierpnia 2012 roku, wspólnie z Pawłem Ramsem, zastępcą prezydenta, i Haliną Damas-Łazowską, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku i przekroczył swoje uprawnienia. Straż Miejska w Kędzierzynie-Koźlu pamięta jak na polecenie Tomasza Wantuły rozwoziła służbowymi samochodami zawiadomienia o planowanych, spóźnionych konsultacjach społecznych, w sprawie likwidacji szkół. Ostatecznie nie udało się powiadomić wszystkich zainteresowanych.

Tutaj zaznaczyć należy, że reforma, wobec niżu demograficznego, była słuszna, a wcześniejsze władze Kędzierzyna-Koźla nie chciały się zmierzyć z tym problemem. Tomasza Wantułę oskarżono także o wyłudzenie ok. 1000 zł z budżetu gminy, bo tyle kosztowały kopie dokumentów, które Tomasz Wantuła był zobowiązany dostarczyć do Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak poinformowała nas Ewa Kosowska-Korniak z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Opolu kolejne rozprawy zaplanowane zostały na – 7, 13 i 21 czerwca, godz. 9.30, sala 25. Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. Wcześniej wszyscy oskarżeni zgodzili się na publikację swoich wizerunków.

Warto dodać, że Tomasz Wantuła piastuje obecnie funkcję radnego Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte